Ռուսաստանը ցանկանում է ամբողջությամբ արգելել վեյփերի վաճառքը
Ռուսաստանի կառավարությունը օրինագիծ է ստացել երկրում վեյփերի վաճառքն ամբողջությամբ արգելելու մասին։ Եզրակացությունը պատրաստելուց հետո փաստաթուղթը կուղարկվի Պետդումա։ Այս մասին URA.RU-ին ասել է Պետդումայի աշխատանքի, սոցիալական քաղաքականության և վետերանների հարցերի հանձնաժողովի ղեկավար Յարոսլավ Նիլովը։
«Մենք հասկանում ենք, որ արգելքը նշանակում է որոշակի եկամուտների նվազում, բայց մեզ համար ավելի կարևոր է քաղաքացիների առողջությունը, ուստի մենք կձգտենք ամբողջական արգելքին»,- ասել է Յարոսլավ Նիլովը։
Օրինագծի բացատրական գրության մեջ նշվում է, որ վեյփերի վաճառքի սահմանափակող միջոցները հեշտությամբ շրջանցվում են, և դրանք շարունակում են վաճառվել անչափահասներին, ուստի դրանց վաճառքը պետք է ամբողջությամբ արգելվի։
«Ինչ վերաբերում է վեյփերի ապօրինի շրջանառության աճի հնարավորությանը, այն դեռ բավականին մեծ է, և դա արդեն իրավապահ մարմինների խնդիրն է», - բացատրվում է փաստաթղթում։

В России хотят полностью запретить продажу вейпов
Правительство России получило законопроект о полном запрете продажи вейпов в стране. После подготовки заключения документ будет направлен в Госдуму. Об этом URA.RU заявил глава комитета Госдумы по труду, социальной политике и делам ветеранов, замглавы фракции ЛДПР в Госдуме Ярослав Нилов.
«Мы понимаем, что запрет - это определенные выпадающие доходы, которые сегодня участвуют в формировании бюджета, но для нас здоровье граждан важнее, поэтому будем добиваться полного запрета», - сказал Ярослав Нилов.
В пояснительной записке к законопроекту говорится, что ограничительные меры по продаже вейпов легко обходятся и их продолжают продавать несовершеннолетним, поэтому следует полностью запретить их реализацию.
«Что касается возможности роста нелегального оборота вейпов, то он и сейчас довольно большой, его пресечение является задачей правоохранительных органов», - объясняется в документе.