Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 3 հազար անձ դուրս է եկել Հայաստանից. Նիկոլ Փաշինյանը կոչ արեց չարտագաղթել
19/10/2023 11:35
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 3 հազար անձ դուրս է եկել Հայաստանից, կառավարության նիստում այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ես չեմ ուզում հետևություններ անել այս թեմայի հետ կապված, գուցե, նրանցից շատերը գնացել են իրենց ազգականներին տեսնելու, մի քիչ ժամանակ անցկացնելու», - նշեց նա։
Վարչապետը ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին կոչ արեց մնալ Հայաստանում. կառավարությունը, ըստ նրա, ամեն ինչ անում է, որ աջակցի նրանց։
«Այն դեպքում, երբ ցանկություն կամ հնարավորություն չի լինի վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղ, մեր քաղաքականությունն է՝ ամեն ինչ անել, որ նրանք մնան Հայաստանում։ Ես կոչ եմ անում Հայաստանից արտագաղթը չդիտարկել որպես առաջիկա գործողությունների պլան», - ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Армению покинули более 3 тысяч человек, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха - Пашинян призывает не эмигрировать
19/10/2023 12:01
Более 3000 человек, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха, покинули Армению, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня на заседании правительства.
«Я не хочу делать выводы на эту тему, возможно, большинство из них поехали к родственникам, провести время», - отметил он.
Премьер-министр призвал насильственно переселенных из Нагорного Карабаха остаться в Армении. По его словам, правительство делает все, чтобы их поддержать.
«В случае, если не будет желания или возможности вернуться в Нагорный Карабах, наша политика – сделать все, чтобы они остались в Армении. Я призываю вас не рассматривать эмиграцию из Армении как план предстоящих действий», - подчеркнул Никол Пашинян.