«Հրապարակ». Հայաստանն ադրբեջանցի ռազմագերի չունի
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ռուսաստանի արտգործնախարարության ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան վերջերս Հայաստանին ու Ադրբեջանին առաջարկել էր․ «բոլորը՝ բոլորի դիմաց» սկզբունքով փոխանակել գերիներին: Այս պահին Ադրբեջանում դեռևս 2020-ի պատերազմից մնացած գերիներ կան, տարբեր հաշվարկներով՝ մոտ 80 անձ, իսկ այս սեպտեմբերի 19-ից հետո գերեվարվեցին Արցախի նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանը, Արկադի Ղուկասյանը, Արայիկ Հարությունյանը, ՊԲ նախկին հրամանատար՝ գեներալ Լյովա Մնացականյանը, ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, Արցախի նախկին ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը, ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը:
ԱԳՆ-ից փորձեցինք պարզել, թե արդյո՞ք Հայաստանում այս պահին կան ադրբեջանցի ռազմագերիներ, որոնց կարող ենք փոխանակել` Մարիա Զախարովայի առաջարկած բանաձևով: ԱԳՆ-ից մեզ փոխանցեցին, որ Հայաստանն ադրբեջանցի ռազմագերի չունի:
Այսինքն՝ պատերազմից հետո բոլորին հանձնել են: Իսկ հարցին, թե Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում Ադրբեջանի քանի դատապարտյալ կա, ԱԳՆ-ից չպատասխանեցին` նշելով, որ պետք է դիմել իրավասու մարմնին:
Հիշեցնենք, որ վերջին անգամ Հայաստանում ադրբեջանցի 2 ահաբեկիչներ են դատապարտվել, որոնցից մեկը` Հուսեյն Ախունդովը, սպանել էր ԶՊՄԿ պահակին: Չի բացառվում, որ Հայաստանում այս պահին միայն այս 2 ադրբեջանցիները լինեն»։

«Грапарак»: В Армении нет азербайджанских военнопленных
Газета «Грапарак» пишет: Представитель МИД России Мария Захарова недавно предложила Армении и Азербайджану обменять пленных по принципу «все на всех». На данный момент в Азербайджане остались пленные в результате войны 2020 года, по разным оценкам, около 80 человек, а после 19 сентября были взяты в плен бывшие президенты Арцаха Бако Саакян, Аркадий Гукасян, Араик Арутюнян, бывший командующий Армией обороны генерал Левон Мнацаканян, депутат Давид Манукян, бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян, бывший министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян, председатель НС Давид Ишханян.
Мы попытались узнать в МИД, есть ли сейчас в Армении азербайджанские военнопленные, которых мы можем обменять по формуле, предложенной Марией Захаровой. В МИД сообщили нам, что в Армении нет азербайджанских военнопленных. То есть после войны их всех сдали.
В МИД не ответили на вопрос о том, сколько осужденных из Азербайджана находится в пенитенциарных учреждениях Армении, заявив, что необходимо обратиться в компетентный орган.
Напомним, что в последний раз в Армении были осуждены двое азербайджанских террористов, один из них, Гусейн Ахундов, убил охранника ЗММК. Не исключено, что на данный момент в Армении находятся только эти два азербайджанца.