Երևանի ավագանու ՔՊ և «Մայր Հայաստան» խմբակցությունների մի խումբ անդամներ վայր են դրել իրենց մանդատները
20/10/2023 16:23
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը քննարկել է Երևանի ավագանու՝ սեպտեմբերի 17-ին կայացած ընտրություններին մասնակցած քաղաքական ուժերի ընտրական ցուցակում ընդգրկված, սակայն հետո ինքնաբացարկ ներկայացրած ավագանու անդամի թեկնածուների գրանցումը ուժը կորցրած ճանաչելու, ինչպես նաև Երևանի ավագանու անդամի մանդատներ տրամադրելու հարցերը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ԿԸՀ-ն ուժը կորցրած է ճանաչել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ընտրական ցուցակում ընդգրկված ավագանու անդամի թեկնածուներ Անդրանիկ Գասպարյանի, Արտակ Հովակիմյանի, Սամվել Ղուկասյանի, Վահե Հակոբյանի, Միքայել Օհանյանի, Արմեն Մհերյանի, Լուսինե Դայանի, Ռազմիկ Մկրտչյանի և Ռոման Համբարձումյանի գրանցումները։
Բացի այդ, ԿԸՀ-ն Երևանի քաղաքապետից ստացել է Երևան քաղաքի ավագանու անդամների մանդատները դադարեցնելու և լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցնելու մասին հինգ արձանագրություն։
«Մայր Հայաստան» դաշինքից մանդատները վաղաժամկետ դադարեցրել են Դուստրիկ Մխիթարյանը և Ադրինե Ավագյանը։ Մանդատները կտրվեն «Մայր Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակի հերթական հաջորդ թեկնածուներ Արման Քոչարյանին և Գրիգոր Իսկանդարյանին։
Իսկ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից մանդատները վաղաժամկետ դադարեցրել են Կամսար Բաբինյանը, Հակոբ Բալայանը և Արամ Ազատյանը։ Մանդատները կտրվեն «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ընտրական ցուցակի հերթական հաջորդ թեկնածուներ Արման Բարխուդարյանին, Հերմինե Ոսկանյանին և Զինա Չալիկյանին։

Группа членов фракций «Гражданский договор» и «Мать Армения» Совета старейшин Еревана сложила свои мандаты
20/10/2023 17:17
Центральная избирательная комиссия Армении обсудила вопросы отзыва регистрации кандидатов в члены совета, которые были включены в избирательный список политических сил, участвовавших в выборах в Совет старейшин Еревана, но впоследствии подавших заявления об отставке, а также вопросы предоставления мандатов Совету старейшин Еревана.
Как сообщает «Арменпресс», ЦИК признала недействительными регистрации кандидатур членов совета Андраника Гаспаряна, Артака Овакимяна, Самвела Гукасяна, Ваге Акопяна, Микаела Оганяна, Армена Мгеряна, Лусине Даян, Размика Мкртчяна и Романа Амбарцумяна.
Кроме того, ЦИК получила от мэра Еревана пять протоколов о прекращении мандатов и досрочном прекращении полномочий членов Совета старейшин города Еревана.
Дустрик Мхитарян и Адрине Авагян досрочно вышли из альянса «Мать Армения». Мандаты будут переданы Арману Кочаряну и Григору Искандаряну - следующим кандидатам в избирательном списке блока «Мать Армения».
Камсар Бабинян, Акоп Балаян и Арам Азатян от партии «Гражданский договор» досрочно прекратили свои мандаты. Мандаты будут переданы Арману Бархударяну, Эрмине Восканян и Зине Чаликян - следующим кандидатам в избирательном списке партии «Гражданский договор».