Արցախի Հանրապետությունը լուծարված չէ. Սամվել Շահրամանյան (Տեսանյութ)
Այսօր արցախցիները  հավաքվել են ՀՀ-ում Արցախի ներկայացուցչության մոտ և նախագահ Սամվել Շահրամանյանից պահանջում են պատասխանել իրենց հարցերին։
Սամվել Շահրամանյանը հայտարարեց, որ շատ հարցերի չի կարող անդրադառնալ հանրային տիրույթում, պատրաստ է մյուս շաբաթվա ընթացքում հանդիպել արցախցիներին և բոլոր հարցերի պատասխաները տալ։ Այնուամենայնիվ, նա պատասխանեց քաղաքացիների որոշ հարցերին։
Նրանցից մեկը հետաքրքրվեց, թե ինչպես կարող էին 30 տարի պահած, ազատագրած Արցախը մի քանի օրում լուծարել։
«Արցախի Հանրապետությունը լուծարված չէ։ Մարդ կա՞ այստեղ, որ այդ փաստաթուղթը տեսել է։ Ուզում եմ հասկանալ, ծանո՞թ եք այդ փաստաթղթին մինչև վերջ։ Այդ փաստաթղթի հետ կապված բավականին հարցեր կան, որոնք այստեղ չեմ կարող ասել։ Բայց ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ մենք այդ փաստաթղթի և՛ դրական, և՛բացասական կողմերին ենք ծանոթ։ Ոչ մի փաստաթղթով չի կարող լուծարվել ժողովրդի կողմից ստեղծված Հանրապետությունը։ Սրա պատասխանը ես  հանրային ձևով կտամ Հանրային հեռուստաընկերությունում, որին նախապատրաստվելու մասով ես իմ ցուցումն արդեն տվել եմ։ Առաջիկայում ես այս բոլոր հարցերին անդրադառնալու եմ՝ այն փաստաթղթին, որով ամսի 20-ին ռազմական գործողությունները կանգնեցվեցին։ Ոչ մեկի մոտ թող կասկած չլինի, որ եթե մենք իմանայինք, որ հաղթելու ենք այդ ռազմական գործողություններում, մենք մինչև վերջ գնալու էինք։ Մենք խնայել ենք մեր տղաներին, քաղաքացիական բնակչության կյանքը, որը վտանգված է եղել։ Մեկ ժամ ուշ կանգնեցվեր պատերազմը, կմտնեին քաղաք, էրեխեքին կմորթեին», - հայտարարեց Շահրամանյանը։

Самвел Шахраманян: Республика Арцах не распущена
Сегодня арцахцы собрались у здания представительства Арцаха в Ереване и потребовали от президента Самвела Шахраманяна ответов на их вопросы. Самвел Шахраманян заявил, что не может ответить на многие вопросы публично, готов на следующей неделе встретиться с и дать ответы на все вопросы. Однако, он ответил на некоторые вопросы граждан.
Один из них поинтересовался, как они могли за несколько дней распустить Арцах, который освободили 30 лет назад.
«Республика Арцах не распущена. Есть здесь кто-нибудь, кто видел этот документ? Я хочу понять, вы знакомы с тем документом до конца? Есть немало вопросов, связанных с этим документом, о которых я не могу здесь сказать. Но уверяю вас, что мы знакомы как с положительными, так и с отрицательными сторонами этого документа. Республика, созданная народом, не может быть распущена никаким документом. Ответ на этот вопрос я дам публично на Общественном телевидении. На все эти вопросы я отвечу в ближайшее время, буду говорить о документе, согласно которому военные действия были прекращены 20-го числа. Пусть ни у кого не возникнет сомнения: если бы мы знали, что выиграем те военные действия, мы бы пошли до конца. Мы сохранили наших ребят, жизни мирного населения, находившегося в опасности. Если бы война не прекратилась, они бы вошли в город и зарезали бы детей», - заявил Шахраманян.