«Տարածաշրջանում երրորդ ուժեր չպետք է լինեն»․ Իրանցի վերլուծաբանը նշել է՝ ինչու է Թեհրանը հետաքրքրված «3+3» ձևաչափով (168.am)
21/10/2023 18:08
Տարածաշրջանային գրեթե բոլոր երկրներն ունեն կոնսենսուս 3+3 ձևաչափի շուրջ, 168․am-ի հետ զրույցում ասել է իրանցի վերլուծաբան Ալի Սալամին։
Սա, նրա խոսքով, տրամաբանական է, քանի որ չեն ցանկանում ռեգիոնում այլ ուժերի ակտիվություն։ Այլ ուժեր ասելով, ըստ Սալամիի, նկատի ունեն Արևմուտքը։
Վերլուծաբանը հիշեցրել է, որ Իրանի դիրքորոշումն այս մասով հայտնի է, և Իրանը հայկական կողմի հետ իր բոլոր բանակցություններում, հրապարակային հայտարարություններում այդ  մասին հայտնում է, որ տարածաշրջանում երրորդ ուժեր չպետք է լինեն։
«Այս ձևաչափն Իրանին հետաքրքիր է հենց այդ մասով։ Սա հնարավորություն կտա բոլոր հարցերը՝ և՛ քաղաքական, և՛ տնտեսական, ենթակառուցվածքային, քննարկել ռեգիոնալ ձևաչափում, այդ թվում՝ անվտանգային հարցերը, որն իր հերթին՝ կփակի Արևմուտքի համար հնարավորությունը՝ միջամտել տարածաշրջանային հարցերին։ Այդ մասին Իրանը սկսեց շատ ավելի ակտիվ խոսել, երբ հայտնվեցին տարածաշրջանում եվրոպացի դիտորդներ։ Հասկանալի է, որ ռեգիոնում կան անվտանգային խնդիրներ, ՀՀ-ն ունի մտահոգություններ, որոնք Իրանը կիսել է ու ՀՀ-ում հյուպատոսություն է բացել, ուղերձներ հղել, որին հաջորդել է դիտորդների մուտքը ռեգիոն։
Իրանը մշտապես խոսել է այս երևույթի ապակայունացնող ազդեցության մասին։ Եթե ռեգիոնում լինի լավ համագործակցություն և փոխըմբռնում, ռեգիոնալ անվտանգությունը կարող է ամրապնդվել հենց տարածաշրջանային ռեսուրսներով։ Այս հարցում կոնսենսուս ունեն Իրանը, Ռուսաստանը, Ադրբեջանը, Թուրքիան, իսկ Հայաստանն ու Վրաստանը հեռավորություն են պահպանում կարծես, հաշվի առնելով Արևմուտքի հետ իրենց հարաբերությունները։ Սա է պատճառը, որ Թբիլիսին այն մերժել է ի սկզբանե, իսկ Երևանը, կարծում եմ, չի հրաժարվի, սակայն առավելապես կողմնորոշվում է դեպի Արևմուտք։ Հասկանալով Երևանի հարաբերություններն Անկարայի, Բաքվի և Մոսկվայի հետ, այս առաջարկն անում է Թեհրանը, սակայն մեծ հույսեր չկան, որ այս փուլում փորձերը՝ արդյունավետորեն կայացնել այս ձևաչափը, կհաջողվեն։ Դա նշանակում է, որ ամենակարևոր՝ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունները ևս ռեգիոնալ ձևաչափերում չեն քննարկվի, այլ կբանակցվեն Արևմուտքում»,- ասել է վերլուծաբանը։

«В регионе не должно быть третьих сил» - Иранский аналитик отметил, почему Тегеран заинтересован в формате "3+3" (168.am)
21/10/2023 19:00
Практически у всех стран региона есть консенсус по формату 3+3, заявил в беседе с 168.am иранский аналитик Али Салами.
По его словам, это логично, поскольку они не хотят активности других сил в регионе. Под другими силами, по мнению Салами, имеется в виду Запад.
Аналитик напомнил, что позиция Ирана в этом отношении хорошо известна, и на всех переговорах с армянской стороной Иран в публичных заявлениях сообщает об этом, что в регионе не должно быть третьих сил.
«Этот формат интересен Ирану в этом плане. Это позволит обсуждать все вопросы, как политические, так и экономические, инфраструктурные, в региональном формате, включая вопросы безопасности, что, в свою очередь, закроет для Запада возможность вмешиваться в региональные вопросы. Гораздо активнее об этом заговорили в Иране, когда в регионе появились европейские наблюдатели. Понятно, что в регионе есть проблемы с безопасностью, у Армении есть опасения, которые Иран разделил и открыл консульство в Армении, выступил с призывами, за этим последовал въезд наблюдателей в регион.
Иран всегда говорил о дестабилизирующем воздействии этого явления. Если в регионе будет царить хорошее сотрудничество и взаимопонимание, региональную безопасность можно укрепить за счет региональных ресурсов. Иран, Россия, Азербайджан, Турция имеют консенсус по этому вопросу, тогда как Армения и Грузия, судя по всему, держатся на расстоянии, учитывая свои отношения с Западом. Именно по этой причине Тбилиси с самого начала его отверг, а Ереван, думаю, не отвергнет, но он ориентирован по большей части на Запад. Понимая отношения Еревана с Анкарой, Баку и Москвой, Тегеран выдвигает это предложение, но больших надежд на то, что попытки эффективного установления этого формата увенчаются успехом на данном этапе, нет. Это означает, что важнейшие армяно-азербайджанские переговоры также не будут обсуждаться в региональных форматах, а будут обсуждаться на Западе", - сказал аналитик.