«Արցախ եմ գնում»․ ասում էի ու պատմում՝ ինչ կա Արցախում, և Էյֆելյան աշտարակն անշուք  երկաթի կտոր էր դառնում, շվեյցարական բնությունը խեղճանում էր․․․
21/10/2023 11:29
«Արցախ եմ գնում»․ ասում էի ու պատմում՝ ինչ կա Արցախում, և Էյֆելյան աշտարակն անշուք երկաթի կտոր էր դառնում, շվեյցարական բնությունը խեղճանում էր․․․
Ստիպել արևին, որ շողա, այս վերատռությամբ հասարակական գործիչ, արցախցի Նարե Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ոչ ոք չի կարող ստիպել ու համոզել իրեն, որ սա վերջն է և պետք է պառկել ու մեռնել, հրաժարվել պայքարից։
«Սա հաստատ վերջն է, պետք է արժանապատիվ մեռնել։ Իրենց շատ տարբեր բառերով ու ձևակերպումներով, բայց նույն բարբառով սա են ասում մարդիկ, ովքեր աշխարհի վերջն են տեսել։ Դժվար է աշխարհի վերջը տեսածներին համոզել, որ աշխարհում կա չվերջացած պայքար։ Նրանք չհանձնվելու աշխարհի չեմպիոններն են, ես ի՞նչ երեսով նրանց չհանձնվելու կոչեր անեմ։ Նրանց աշխարհը Արցախն էր (և իմն էլ, իմն էլ...), և աշխարհի վերջը եկավ մի ամիս առաջ։
Գուցե, սա իրոք վերջն է․ ամեն օր աչքերս բացելուց հետո անցնում է մտքովս, հետո ուզում եմ աչքերս փակել ու մեռնել։ Բայց չեմ կարող, որովհետև աղջիկս՝ Շուշին, արդեն արթնացել է, ու քանի որ «մամ» կանչելով ինձ չի կարողացել արթնացնել, հիմա «Արցա՜խ, Արցա՜խ» է կանչում։
Եվ ո՞վ ասաց, որ Արցախ գնալու մասին երազող իմ երեխաները նույնքան երջանիկ չպետք է լինեն, ինչքան որ, օրինակ, Դիսնեյ Լենդ գնալու մասին երազող երեխաներն են։ Արցախ է կանչում, Արցախն է կանչում։
«Արցախ եմ գնում, չեմ կարող գալ», - ասում էի ես՝ տարիներ շարունակ։ «Ի՜նչ կա Արցախում», - ժպտալով հարցնում էին մարդիկ՝ շատ լավ իմանալով, թե  որն է լինելու պատասխանը։ Ու սկսում էի պատմել, թե ինչ կա Արցախում, ու Հռոմն իր փառահեղ պատմությամբ խամրում էր, Էյֆելյան աշտարակն անշուք  երկաթի կտոր էր դառնում, շվեյցարական բնությունը խեղճանում էր, ԱՄՆ քաղաքացի լինելու երազանքը՝ ծիծաղելի թվում։
«Չեք հավատո՞ւմ», - շարունակում էի ես։ «Արցախը ծովեր ու օվկիանոսներ ունի», և չէի  խաբում՝ հիմա էլ ունի...
Բայց աղջիկս շարունակում է «Արցախ, Արցախ» կանչել, ու Արցախն ինձ նորից իր մոտ է կանչում։
«Արցախ եմ գնում», - ասում եմ ես ու սկսում մտքում ծրագրել Արցախ հասնելու երկար ճանապարհի այսօրվա անելիքներս։
«Արցախ եմ գնում, վե՛ր կաց ու  շողա», - ասում եմ ես արևին ու նա սկսում է շողալ ինձ համար։ Ամեն առավոտ ես ստիպում եմ արևին շողալ ինձ համար։ Եվ, ուրեմն, ոչ ոք չի կարող ստիպել ու համոզել ինձ, որ սա վերջն է, և պետք է պառկել ու մեռնել։ Եվ ոչ ոք չի կարող համոզել ինձ հանձնվել ու հրաժարվել պայքարից։

«Я еду в Арцах», - говорила я и рассказывала о том, что происходит в Арцахе, а Эйфелева башня превращалась в обычную железку, природа Швейцарии беднела...
21/10/2023 12:20
Заставить светить солнце, этими словами общественный деятель из Арцаха Наре Симонян написала на своей странице в Facebook, что никто не может заставить и убедить ее, что это конец и она должна сдаться, лечь и умереть, отказаться от борьбы.
«Это действительно конец, нужно умереть достойно. Вот что говорят люди, видевшие конец света, совсем разными словами и выражениями, но на одном и том же диалекте. Трудно убедить тех, кто видел конец света, в том, что в мире идет незавершенная борьба. Они сами чемпионы по тому, чтобы не сдаваться, как я могу призвать их не сдаваться? Их миром был Арцах (и моим тоже, моим тоже...), а конец света наступил месяц назад.
Возможно, это действительно конец - каждый день после того, как я открываю глаза, эта мысль приходит мне в голову, потом мне хочется закрыть глаза и умереть. Но я не могу, потому что моя дочь Шуши уже проснулась, и поскольку она не могла меня разбудить крикнув «мама», то теперь она зовет «Арцах, Арцах!»
А кто сказал, что мои дети, мечтающие поехать в Арцах, не должны быть такими же счастливыми, как, например, дети, мечтающие поехать в Диснейленд? Арцах зовёт, Арцах зовёт нас.
«Когда я еду в Арцах, я не могу вернуться оттуда», - говорила я годами. «Что там в Арцахе?» — с улыбкой спрашивали люди, прекрасно зная, каким будет ответ. И я начала рассказывать о том, что есть в Арцахе, и Рим с его славной историей угасал, Эйфелева башня превращалась в обычную железку, природа Швейцарии беднела, мечта стать гражданином США казалась нелепой.
«Вы не верите?» — продолжала я. «В Арцахе есть моря и океаны», и я не врала, и сейчас есть...
Но моя дочь продолжает звать «Арцах, Арцах», и Арцах снова зовет меня к себе.
«Еду в Арцах», — говорю я и начинаю мысленно планировать, чем заняться сегодня по долгому пути в Арцах.
«Я еду в Арцах, вставай и свети», — говорю я солнцу, и оно начинает мне светить. Каждое утро я заставляю солнце светить для меня. И, следовательно, никто не может меня заставить и убедить, что это конец, и надо лечь и умереть. И никто не сможет меня убедить сдаться и отказаться от борьбы.