Արարող արցախցի կանայք չեն կորցրել արժանապատիվ ապրելու իրենց ձգտումը. Թագուհի Թովմասյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը Գեղարքունիքի մարզի Սևան քաղաքում հանդիպել է Արցախից բռնի տեղահանված կանանց հետ։
Պատգամավորի խոսքով` տեղահանված մեր հայրենակիցների խնդիրները հիմնականում վերաբերում էին Հայաստանում մշտական կեցավայր ունենալու անհրաժեշտությանը, Հայաստանում իրենց գոյության պահպանման համար մշտական զբաղվածություն ունենալուն, փաստաթղթային խնդիրների լուծմանը. կորցրած անձնագրերը, ադրբեջանական առևանգումներից խուսափելու համար այրած զինգրքույկների, ավտոմեքենաների վկայականների և մի շարք այլ անհրաժեշտ փաստաթղթերի բացակայությունը լուրջ խոչընդոտներ են ստեղծում աշխատանքի անցնելու, սոցիալական ծառայություններից օգտվելու, ինչպես նաև հարյուր հազարական միանվագ դրամական աջակցության ստացման հարցերում, բուհական հաստատություններում տարբերության քննությունների պատճառով ուսանողների ներգրավման խոչընդոտներին, ուսման բարձր վարձավճարների փոխհատուցմանը կամ զեղչերի տրամադրմանը, նախադպրոցական հաստատություններում ազատ տեղերի բացակայության պատճառով երեխաներին մանկապարտեզներում ներգրավման խնդիրներին։
«Չնայած թվարկված խնդիրներին և ստեղծված ծանր իրավիճակին՝ արարող արցախցի կանայք չեն կորցրել արժանապատիվ ապրելու իրենց ձգտումը և պատրաստակամ են ինտեգրվել ու զարգացնել իրենց համայնքը, որի շուրջ արդյունավետ զրույց ունեցանք՝ քննարկելով իրենց իսկ առաջարկներն ու գաղափարները։
Շարունակելու եմ հետևողական լինել վերոնշյալ և մի շարք այլ հարցերի՝ արագացված ընթացակարգով կարգավորմանը։
Բարձրացված խնդիրների մասին արդեն անհրաժեշտ գրություններ եմ պատրաստել համապատասխան գերատեսչություններին և սպասելու եմ արձագանքների՝ ձեռնարկվելիք քայլերի իրագործման համար», - Facebook-ում գրել է Թովմասյանը:

Творческие женщины Арцаха не потеряли желания жить достойно - Тагуи Товмасян
Депутат фракции "Честь имею" НС Тагуи Товмасян в городе Севан Гегаркуникской области встретилась с женщинами, вынужденно переселенными из Арцаха.
По словам депутата, проблемы наших переселенных соотечественникв в основном связаны с необходимостью иметь постоянное жилье в Армении, иметь постоянную работу для поддержания своего существования в Армении, с решением проблем с документами - утерянные паспорта, отсутствие военных книжек, автомобильных удостоверений и ряда других необходимых документов, создают серьезные препятствия при трудоустройстве, воспользовании социальными услугами, а также с получением единовременной денежной поддержки в размере ста тысяч драмов и т.д.
"Несмотря на перечисленные проблемы и сложную ситуацию, женщины Арцаха не потеряли желания жить достойно и готовы интегрироваться и развивать свое сообщество, о чем мы провели продуктивную беседу, обсудив их собственные предложения и идеи.
Я и впредь буду последовательна в решении вышеуказанных и ряда других вопросов в ускоренном порядке. Я уже подготовила необходимые письма в соответствующие ведомства по поднятым вопросам и буду ждать откликов для реализации шагов, которые необходимо предпринять", - написала Товмасян в Facebook.