Նիկոլ Փաշինյանը Միխայել Ռոթի հետ «խաղաղության գործընթացն» է քննարկել
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Գերմանիայի Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթի գլխավորած պատվիրակությանը, հայտնում են կառավարությունից։
«Վարչապետը ողջունել է պարոն Ռոթի այցը և կարևորել Հայաստանի և Գերմանիայի խորհրդարանների միջև համագործակցության և երկխոսության շարունակական զարգացումն ու ամրապնդումը: Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստան-Գերմանիա և Հայաստան-ԵՄ փոխգործակցության համատեքստում ընդգծել է մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ առաջմղման անհրաժեշտությունը: Վարչապետն անդրադարձել է տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի ԼՂ մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանությանն ու ստեղծված հումանիտար իրավիճակին:
Միխայել Ռոթը բարձր է գնահատել երկկողմ միջխորհդարանական կապերը և դրանց հետագա ամրապնդման վստահություն հայտնել: Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտման քաղաքականությունն ու տեղի հայության բռնի տեղահանությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը, Հայաստանում Եվրոպական քաղաքացիական դիտորդական առաքելության գործունեությանը, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր»:

Никол Пашинян обсудил «мирный процесс» с Михаэлем Роттом
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию, возглавляемую председателем Комиссии Бундестага ФРГ по иностранным делам Михаэлем Роттом, сообщили в правительстве.
«Премьер-министр приветствовал визит господина Ротта и подчеркнул постоянное развитие и укрепление сотрудничества и диалога между парламентами Армении и Германии. В контексте взаимодействия Армения-Германия и Армения-ЕС Никол Пашинян подчеркнул необходимость эффективного продвижения демократических реформ, реализуемых в нашей стране. Премьер-министр коснулся происходящих в регионе процессов, насильственного переселения более 100 тысяч наших соотечественников из Нагорного Карабаха в результате проводимой Азербайджаном политики этнической чистки, создавшейся гуманитарной ситуации.
Михаэл Ротт высоко оценил двусторонние межпарламентские связи и выразил уверенность в их дальнейшем укреплении. Председатель Комиссии Бундестага Германии по иностранным делам осудил политику этнической чистки, проводимую Азербайджаном в Нагорном Карабахе, и насильственную депортацию местных армян.
Собеседники обсудили процесс нормализации армяно-азербайджанских отношений, мир и стабильность в регионе, деятельность Европейской гражданской наблюдательной миссии в Армении, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес».