Ռուսաստանը չի ճանաչի հայկական վարորդական վկայականները
ՌԴ-ն չի ճանաչի ձեռնարկատիրական  և աշխատանքային գործունեության նպատակով հայկական վարորդական վկայականները: Պետդուման որոշել է անորոշ ժամանակով հետաձգել այս հարցը:
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, մենք տեսնում ենք, որ ռուսաց լեզվի կարգավիճակ չկա, վերջին որոշումները բոլորովին ուղղված չեն այդ ոլորտում հարաբերությունների զարգացմանը», - մամուլի ծառայությունը մեջբերում է պալատի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինի խոսքը:
Նա պարզաբանել է, որ «փաստորեն, այս օրինագծով առաջարկվում է Հայաստանին լրացուցիչ արտոնություններ տալ, այն դեպքում, երբ Հանրապետության պատգամավորները, ղեկավարությունը, կառավարությունը ոչ մի քայլ չեն արել ռուսաց լեզվի կարգավիճակի ամրապնդման համար։ Այս հիմքով մենք որոշում ենք թույլատրել այլ երկրների ազգային վարորդական վկայականների օգտագործումը Ռուսաստանի տարածքում»։ Վոլոդինը հավելել է, որ իրենք նման որոշումներ են կայացրել Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի վերաբերյալ, քանի որ նրանց մոտ ռուսերենն ամրագրված է սահմանադրորեն։
Լիագումար նիստի սկզբում օրինագծի քննարկումը կասեցնելու առաջարկով հանդես է եկել տրանսպորտի եւ տրանսպորտային կառույցի զարգացման կոմիտեի ղեկավար Եվգենի Մոսկվիչեւը: Նրա կարծիքով՝ տվյալ նախաձեռնությունը ներկայումս չի համապատասխանում Ռուսաստանի շահերին։
Վոլոդինը Պետդումայի համապատասխան հանձնաժողովներին հանձնարարել է ուսումնասիրել հարցը և հետագա քայլեր առաջարկել Դումային, հաղորդում է մամուլի ծառայությունը։

Россия не будет признавать водительские права Армении
Депутаты Госдумы во вторник приняли решение бессрочно отложить рассмотрение законопроекта о признании национальных водительских удостоверений граждан Армении при осуществлении ими предпринимательской и трудовой деятельности, сообщила пресс-служба Думы.
"Что касается Армении - мы видим: нет статуса русского языка, последние решения совершенно не направлены на развитие отношений в этой сфере", - цитирует пресс-служба слова спикера палаты Вячеслава Володина.
Он пояснил, что "фактически, этим законопроектом предлагается дать Армении дополнительные преференции, при том что депутаты республики, руководство, правительство никаких шагов не сделали для закрепления статуса русского языка, а именно на этом основании мы принимаем решение о разрешении использовать национальные водительские права других стран на территории России".
"Мы принимали такие решения в отношении Белоруссии, Казахстана и Киргизии, поскольку русский язык у них закреплен конституционно", - отметил Володин.
В первом чтении законопроект, инициированный правительством, был принят в июне 2022 года.
С предложением приостановить рассмотрение законопроекта в начале пленарного заседания выступил глава комитета по транспорту и развитию транспортной структуры Евгений Москвичев. По его мнению, данная инициатива в настоящее время не соответствует интересам России.
Володин поручил профильным комитетам Госдумы проработать вопрос и предложить Думе дальнейшие шаги, сообщили в пресс-службе.