Հայտնի է՝ ինչ սպառազինություն է Ֆրանսիան վաճառելու Հայաստանին
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Reuters գործակալությունը, այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիեն Լըկորնյուն՝ հայտնելով, որ Ֆրանսիան Հայաստանին կվաճառի երեք ռադար, ինչպես նաև ապագայում կմատակարարի Mistral հակաօդային պաշտպանության հրթիռներ, որի վերաբերյալ համաձայնագիր է ստորագրվել կողմերի միջև։
Փարիզում Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ հանդիպումից հետո Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարը նշել է, որ հակաօդային պաշտպանությունն առանցքային կարևորություն ունի։
Նշվում է, որ երկու նախարարները ստորագրել են Thales մակնիշի GM 200 3 հրթիռի վաճառքի վերաբերյալ, որոնցից Ֆրանսիան նաև Ուկրաինային է մատակարարել, ինչպես նաև փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել ապագայում ֆրանսիական հակաօդային պաշտպանության փոքր հեռահարության Mistral հրթիռների մատակարարման վերաբերյալ։
Լըկորնյուն հայտարարել է, որ Ֆրանսիան նաև Հայաստանին կօգնի ցամաքային զորքերի վերապատրաստման և կաջակցի զինված ուժերը բարեփոխելու և արդիականացնելու երկրի ջանքերին։
Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարը նշել է, որ հավատարիմ են Հայաստանի հետ պաշտպանական հարաբերություններին՝ չնայած այն հանգամանքին, որ երկու երկրները նույն ռազմական և քաղաքական միությունների անդամ չեն։ «Դա հիմնված է այն պարզ սկզբունքի վրա, որ դուք պետք է կարողանաք պաշտպանվել»,- հայտարարել է Լըկորնյուն Սուրեն Պապիկյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։

Известно, какое вооружение Франция продаст Армении
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на агентство Reuters, об этом заявил министр Вооруженных сил Франции Себастьян Лекорню, сообщив, что Франция продаст Армении три радара, а в будущем поставит ракеты противовоздушной обороны Mistral, по которым между сторонами было подписано соглашение.
После встречи с министром обороны Армении Суреном Папикяном в Париже министр Вооруженных сил Франции отметил, что противовоздушная оборона имеет ключевое значение.
Отмечается, что министры подписали договор о продаже 3 ракет Thales GM 200, которые Франция поставляла и Украине, и Меморандум о взаимопонимании по будущим поставкам ракет малой дальности противовоздушной обороны Mistral.
Лекорню заявил, что Франция поможет Армении и в подготовке сухопутных войск, также поддержит усилия страны по реформированию и модернизации вооруженных сил.
Министр Вооруженных сил Франции отметил, что они привержены укреплению оборонных отношений с Арменией, несмотря на то, что страны не являются членами одних и тех же военно-политических союзов. «Это основано на простом принципе: вы должны уметь постоять за себя», - заявил Лекорню на совместной пресс-конференции с Суреном Папикяном.