Ադրբեջանական կողմը հայտարարել է, թե ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները գերեվարված հայ գործիչներին են այցելել
Հոկտեմբերին ԿԽՄԿ  աշխատակիցներն այցելել են Ադրբեջանում պահվող գերեվարված  այն հայերին, ում մասին Կարմիր խաչին տեղեկություններ տրամադրել է ադրբեջանական կողմը։ Այդ մասին գրել է ԱՊԱ գործակալությունը՝ հղում անելով  ԿԽՄԿ Ադրբեջանի ներկայացուցչության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Իլահա Հուսեյնովային։
Նշվում է, թե  գերեվարված անձանց հետ տեղի են ունեցել առանձին ​​հանդիպումներ, պայմաններ են ստեղծվել նրանց կողմից ընտանիքների հետ կապ հաստատելու համար։
Նշենք, որ Ադրբեջանի իրավապահ մարմինները գերեվարել են Արցախի Հանրապետության նախագահներին՝ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, նախկին պետական ​​նախարար Ռուբեն Վարդանյանին, ԱԳ նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանին, ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանին, գեներալներ Լևոն Մնացականյանին, Դավիթ Մանուկյանին։

Азербайджанская сторона сообщила, что представители МККК посетили пленных армянских деятелей
В октябре сотрудники МККК посетили удерживаемых в Азербайджане пленных армян, информацию о которых азербайджанская сторона предоставила Красному Кресту. Об этом пишет агентство АПА, ссылаясь на руководителя отдела по связям с общественностью азербайджанского представительства МККК Илаху Гусейнову.
Отмечается, что с пленными были проведены отдельные встречи, им были созданы условия для установления контакта со своими семьями.
Отметим, что правоохранительными органами Азербайджана были взяты в плен президенты Республики Арцах Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян, бывший госминистр Рубен Варданян, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян, председатель НС Давид Ишханян, генералы Левон Мнацаканян, Давид Манукян.