ՀՀ ԱԳՆ-ում Ռուսաստանի դեսպանին բողոքի հայտագիր են հանձնել՝ ռուսական հեռուստաընկերությամբ  թողարկված հաղորդման առնչությամբ
24/10/2023 20:14
ՀՀ ԱԳՆ-ում Ռուսաստանի դեսպանին բողոքի հայտագիր են հանձնել՝ ռուսական հեռուստաընկերությամբ թողարկված հաղորդման առնչությամբ
ՀՀ ԱԳՆ հայտնել է, որ Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին բողոքի հայտագիր են հանձնել՝ «‎Առաջին ալիք» համառուսաստանյան դաշնային հեռուստատեսության եթերում թողարկված հաղորդման առնչությամբ։
ՀՀ ԱԳՆ տարածած հաղորդագրությունում, մասնավորապես, նշված է․
«2023թ. հոկտեմբերի 23-ին «‎Առաջին ալիք» համառուսաստանյան դաշնային հեռուստատեսության եթերում թողարկված հաղորդման առնչությամբ, որի ընթացքում հնչեցվել էին վիրավորական և բացարձակապես անընդունելի արտահայտություններ Հայաստանի Հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հասցեին, ՀՀ ԱԳՆ է կանչվել Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը: Հանդիպման ընթացքում դեսպանին է հանձնվել համապատասխան բողոքի հայտագիր»:

Послу России в Армении вручили ноту протеста из-за передачи на «Первом канале»
Как сообщили в МИД Армении, послу РФ в Армении Сергею Копыркину вручено письмо протеста в связи с передачей, транслируемой на общероссийском федеральном телеканале «Первый канал».
В сообщении МИД Армении, в частности, говорится:
«В связи с выпуском 23-го октября 2023 года на общероссийском федеральном телеканале «Первый канал» телепередачи, в ходе которого были озвучены оскорбительные и совершенно неприемлемые высказывания в адрес высокопоставленных официальных лиц Республики Армения, в МИД Армении был вызван посол Российской Федерации в Армении Сергей Копыркин. В ходе встречи послу была передана соответствующая нота протеста».