Նախարարներն ընդգծել են վեճերի խաղաղ կարգավորման, ինքնիշխանության հարգման, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիության կարևորությունը
24/10/2023 09:42
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ 2023թ. հոկտեմբերի 23-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հրավերով և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի, Ադրբեջանական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի, Թուրքիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել «3+3» տարածաշրջանային հարթակի երկրորդ հանդիպումը:
Նախարարները.
1. Հաշվի առնելով երկրների միջև փոխադարձ շահերի և բարիդրացիական հարևանության վրա հիմնված հարաբերությունների զարգացման կարևորությունը` ընդգծել են այդ առումով վեճերի խաղաղ կարգավորման, ինքնիշխանության հարգման, քաղաքական անկախության, տարածքային ամբողջականության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիության, ներքին գործերին չմիջամտելու, սպառնալիքի կամ ուժի կիրառման արգելքի և մարդու իրավունքների հարգման կարևորությունը` Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության բոլոր սկզբունքների հիման վրա:
2. Արտահայտելով իրենց դիրքորոշումները միջազգային տարբեր հարցերի շուրջ՝ քննարկել են տարածաշրջանում առկա ամենակարևոր հարցերը և ընդգծել այնպիսի հարթակների, ինչպիսին է տարածաշրջանային խորհրդատվական «3+3» հարթակի կարևորությունը՝ կառուցողական երկխոսության հնարավորություններ ապահովելու և տարածաշրջանի այն երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցություն հաստատելու համար, որոնք առաջնային դեր ունեն այդ առումով։
3. Կարևորել են տնտեսական համագործակցության դրական ազդեցությունը փոխադարձ վստահության ամրապնդման, ազգերի բարեկեցության և տարածաշրջանի կայունության վրա։
4. Ընդգծելով մշակութային համագարծակցության, մարդկանց միջև շփումների և կրթական, գիտական, զբոսաշրջության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում համատեղ նախագծերի կարևորությունը:
5. Տևական խաղաղության և տնտեսական զարգացման խթանման համար պետք է ամրապնդեն երկկողմ և բազմակողմ խորհրդակցություններն ու փոխգործակցությունը:
6. Ողջունելով տարածաշրջանի բոլոր երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ու զարգացմանն ուղղված ընթացող գործընթացները:
7. Դրական գնահատելով այս հանդիպման արդյունքները` նրանք վերահաստատել են, որ այս հարթակը բաց է Վրաստանի հավասար մասնակցության համար:
8. Նախարարները նաև մտքեր են փոխանակել Գազայում իրավիճակի վերաբերյալ: Նրանք ընդգծել են անմեղ քաղաքացիական անձանց թիրախավորման անհապաղ դադարեցման անհրաժեշտությունը:
9. Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանական Հանրապետության, Թուրքիայի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարները շնորհակալություն են հայտնել Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարին` լավ ընդունելության և այս հանդիպման բարեհաջող անցկացման համար: Գնահատելով տարածաշրջանում վստահության և համագործակցության միջավայրի ընդլայնման և ամրապնդման հարցում «3+3» տարածաշրջանային հարթակի պարբերական հանդիպումները՝ նրանք պայմանավորվել են, որ հաջորդ հանդիպումը կայանալու է Թուրքիայում, որի անցկացման ամսաթիվը կհամակարգվի դիվանագիտական խողովակների միջոցով:

Министры подчеркнули важность мирного разрешения споров, уважения суверенитета и политической независимости нерушимости признанных международных границ
В МИД Армении сообщают, что главы МИД России, Ирана, Турции, Азербайджана и Армении в понедельник в ходе заседания формата "3+3" в Тегеране приняли заявление из следующих 9 пунктов:
1. Принимая во внимание важность развития дружественных отношений между странами, основанных на взаимных интересах и добрососедстве, министры подчеркнули важность мирного разрешения споров, уважения суверенитета, политической независимости, территориальной целостности, нерушимости международно признанных границ, неприкосновенности и невмешательства во внутренние дела, запрета угроз или применения силы и важность уважения прав человека на основе всех принципов Устава ООН.
2. Выражая свои взгляды по различным международным проблемам, обсудили наиболее значимые вопросы региона. Подчеркнули важность таких площадок, как Консультативная региональная платформа "3+3" с точки зрения предоставления возможностей для конструктивного диалога и установления взаимовыгодного сотрудничества между странами региона.
3. Подчеркнули положительное влияние экономического сотрудничества на укрепление взаимного доверия, благосостояния народов и стабильности региона.
4. Подчеркнули важность культурного сотрудничества, контактов между людьми и совместных проектов в области образования, науки, туризма, культуры и спорта.
5. В целях достижения прочного мира и экономического развития региона страны договорились об укреплении двусторонних и многосторонних консультации и взаимодействия.
6. Министры приветствовали продолжающиеся процессы нормализации и развития отношений между всеми странами региона.
7. Положительно оценив результаты этой встречи, министры подтвердили открытость этой платформы для равноправного участия Грузии.
8. Министры также обменялись мнениями о ситуации в секторе Газа. Они подчеркнули необходимость немедленного прекращения нападений на невинных гражданских лиц.
9. Министры иностранных дел Армении, Азербайджана, Турции и РФ поблагодарили министра иностранных дел Ирана за теплый прием и успешное проведение этой встречи.