Ռուսաստանում 100 հազար բանտարկյալ է «անհետացել»
Ռուսաստանն ազատ է արձակել մինչև 100 հազար բանտարկյալների և ուղարկել Ուկրաինա՝ կռվելու, գրում է The Washington Post-ը։
Ռուսաստանի Դաշնության արդարադատության փոխնախարար Վսևոլոդ Վուկոլովը պանելային քննարկումներից մեկում ասել է, որ Ռուսաստանում բանտարկյալների թիվը մինչև 2022 թվականի փետրվարը կազմում էր մոտ 420 հազար մարդ, իսկ այժմ այն նվազել է՝ հասնելով պատմական նվազագույնի` մոտ 266 հազար մարդ:
«Русь сидящая» հիմնադրամի ղեկավար Օլգա Ռոմանովայի խոսքով՝ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հավանաբար մոտ 100 հազար գերի է հավաքագրել ռազմական գործողություններին մասնակցելու համար։
Սա ցնցող թիվ է։ Պատերազմի սկզբում կար 420.000 բանտարկյալ, և մենք գիտենք, որ Պրիգոժինը հավաքագրել էր մոտ 50.000-ին»,- ասել է Օլգա Ռոմանովան։

В России «пропали» 100 тысяч заключенных
Россия освободила до 100 000 заключенных и отправила их воевать в Украину, пишет The Washington Post.
Замминистра юстиции РФ Всеволод Вуколов на одной из панельных дискуссий сообщил, что численность заключенных в России до февраля 2022 года составляла около 420 тыс. человек, но в настоящее время она снизилась до исторического минимума - примерно до 266 тыс. человек.
По словам руководителя фонда «Русь сидящая» Ольги Романовой, министерство обороны РФ, вероятно, набрало около 100 тыс. заключенных для участия в боевых действиях.
«Это шокирующая цифра. В начале войны было 420 000 заключенных, и мы знаем, что Пригожин завербовал около 50 000», - заявила Ольга Романова.