Բաքվում հայերի դատավարություններն անօրինական են և բեմականացված. Եղիշե Կիրակոսյան
Բաքվում հայերի դատավարությունները անօրինական են և բեմականացված։ Այս մասին հայտարարել է  միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
«Դա վերաբերում է ոչ միայն Վագիֆ Խաչատրյանի դեմ վերջին դատավարությանը, այլ նաև այլ բանտարկյալների հետ կապված բոլոր դատավարություններին», - լրագրողների հետ զրույցում նշել է Եղիշե Կիրակոսյանը։
«Երեւանն արդեն իրավունքների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ բողոքներ է ներկայացրել միջազգային ատյաններ։ Բայց, ցավոք, այդ մեխանիզմները դեռևս այլ հնարավորություններ չեն տալիս, թեև հայկական կողմը հայրենակիցներին ազատ արձակելու միջնորդություն է ներկայացրել», - հայտնել է միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչը։
Կիրակոսյանն ավելացրել է, որ աշխատանքները կշարունակվեն, և դիտարկվում են այլ՝ առավել արդյունավետ քայլեր և մեխանիզմներ։

Суды над армянами в Баку незаконны и инсценированы - Егише Киракосян
Суды над армянами в Баку незаконны и инсценированы. Об этом сегодня, 26 октября, в беседе с журналистами заявил представитель РА по международно-правовым вопросам Егише Киракосян.
«Мы сказали, что процессы не только над Вагифом Хачатряном, но и другими нашими пленниками, особенно в 2021 году, незаконны и инсценированы», - подчеркнул он.
«Армения уже обращалась с жалобами о грубейшем нарушении прав в международные судебные инстанции. Но, к сожалению, эти механизмы пока не дают других возможностей, хотя армянская сторона и ходатайствовала об освобождении соотечественников», - добавил Киракосян.
Киракосян добавил, что работа будет продолжена, рассматриваются другие, более эффективные механизмы.