Ռուսաստանին Հարավային Կովկասից հանելու հարցը կախված է մեկ մարդուց և այդ մեկ մարդը ՀՀ վարչապետն է. Քաղաքագետ
27/10/2023 15:58
Ռուսաստանին Հարավային Կովկասից հանելու հարցը կախված է մեկ մարդուց և այդ մեկ մարդը ՀՀ վարչապետն է. Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Արմեն Բադալյանը։
«Նա է որոշում ռուսական բազան մնո՞ւմ է, թե՞ գնում է այստեղից», - ասաց նա՝ նշելով, որ  Ռուսաստանը տարածաշրջանում մնալու լծակ չունի։
«Նրա միակ լծակը Արցախն էր, որն իր քաղաքականության հետևանքով ամբողջովին դատարկվել է, և մնացել է 10 դիտորդական կետ Ղարաբաղում, որը  չգիտես՝ ինչ է անում։ Խաղաղապահները լավագույն դեպքում այնտեղ կարող են մի տարի էլ մնալ։ Հիմա ՀՀ-ում ընդամենն ունեն ռազմաբազա, մի քանի տնտեսական ձեռնարկություն՝ «Գազպրոմ», էներգետիկա, և այլն»,-ասաց նա։
Ըստ Բադալյանի՝ Հայաստանում այլևս չկա ռուսամետ հասարակություն, և դա է կարևոր խնդիրը։ «Արցախից հետո ՀՀ-ում ՌԴ-ի վարկանիշն այնքան է ընկել, որ ռուսամետ ուժ չկա, իսկ եթե չկա, շատ հանգիստ այստեղից կարող են իրեն հանել, ՀՀ-ն ՌԴ-ի հետ սահման չունի», - ասաց նա։
Բադալյանը նշեց, որ այժմ ՀՀ-ից ռուսական ռազմաբազան հանելու նախաքայլերն են արվում՝ հիշեցնելով Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցը «The Wall Street Journal»-ին, որ ՀՀ-ում գտնվող ռուսական բազայի անարդյունավետ է և ՀՀ-ում գտնվելու հարցը քննարկման առարկա է։ «Իսկ դա, եթե թարգմանում ենք խոսակցական լեզվով, նշանակում է՝ բազան հանելու հարց է առաջացել», - ասաց նա։

Вопрос вывода России из Южного Кавказа зависит от одного человека, и этот человек – премьер-министр Армении - Политолог
27/10/2023 16:08
Вопрос вывода России из Южного Кавказа зависит от одного человека, и этот человек – премьер-министр РА. Об этом в беседе с Aysor.am заявил политолог Армен Бадалян.
«Он решает, останется ли здесь российская база или нет», - сказал он, отметив, что у России нет рычагов, чтобы оставаться в регионе.
"Его единственным рычагом был Арцах, который в результате его политики был полностью опустошен, а в Карабахе осталось 10 наблюдательных пунктов, которые не понятно, что делают. В лучшем случае миротворцы могут остаться там еще на год. В данный момент в Армении у них есть только военная база, несколько экономических предприятий: "Газпром", энергетика и т.д.», - сказал он.
По словам Бадаляна, в Армении больше нет пророссийского общества, и это гланая проблема. «После Арцаха рейтинг РФ в Армении упал настолько, что нет пророссийской силы, а если нет, то ее легко отсюда вывести, у Армении нет границы с РФ", - сказал он.
Бадалян отметил, что сейчас предпринимаются шаги по выводу российской военной базы из Армении, напомнив об интервью Никола Пашиняна газете «The Wall Street Journal», что российская база в Армении неэффективна и вопрос ее размещения на территории Армении является предметом обсуждений. Иными словами, встал вопрос о выводе базы», - сказал он.