«Միջազգային հանրությունը պետք է պատժամիջոցներ կիրառի Ադրբեջանի նկատմամբ»․ հայրապետական պատվիրակները և առաջնորդները՝  ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարին
27/10/2023 18:15
«Միջազգային հանրությունը պետք է պատժամիջոցներ կիրառի Ադրբեջանի նկատմամբ»․ հայրապետական պատվիրակները և առաջնորդները՝ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարին
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու եվրոպական երկրների հայրապետական պատվիրակներ և առաջնորդներ Գերաշնորհ Տ. Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը, Գերաշնորհ Տ. Տաթև եպիսկոպոս Հակոբյանը, Գերաշնորհ Տ. Սերովբե եպիսկոպոս Իսախանյանը և Գերաշնորհ Տ. Տիրան եպիսկոպոս Պետրոսյանը,  ս.թ. հոկտեմբերի 25-ին, Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում հանդիպում ունեցան ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար տիկին Հելգա Շմիդի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Սրբազան Հայրերը տիկին Շմիդին փոխանցեցին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնություններն ու բարեմաղթանքները, ինչպես նաև ներկայացրեցին Հայ Եկեղեցու կողմից իրականացվող աշխատանքները՝ ուղղված տարածաշրջանային խաղաղությանը, Արցախից բռնի տեղահանված հայորդիների կարիքների հոգածությանն ու  իրավունքների պաշտպանությանը, ինչպես նաև պատմամշակութային ու կրոնական ժառանգության պահպանությանը:
Սրբազան Հայրերն ընդգծեցին, որ թեև Եվրախորհրդարանը դատապարտել է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից Արցախում հայերի դեմ իրականացված սարսափելի հանցագործությունները, իսկ մի շարք երկրներ Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողությունները դատապարտող բանաձևեր են ընդունել, սակայն Ադրբեջանն առ այսօր անտեսում է միջազգային հանրության կոչերն ու որոշումները:
Հանդիպմանը հոգևոր առաջնորդները նշեցին, որ ժամանակն է, որպեսզի ի պատասխան ադրբեջանական իշխանությունների որդեգրած ցեղասպանական քաղաքականության և արցախահայերի հանդեպ իրականացրած էթնիկ զտումների, միջազգային հանրությունը պատժամիջոցներ կիրառի Ադրբեջանի նկատմամբ՝ կանխելու համար նրա ռազմատենչ քաղաքականության հետագա դրսևորումները: Ադրբեջանի նման կեցվածքը առիթ պետք է հանդիսանա, որ Եվրամիությունը վերագնահատի վերջինիս հետ իր փոխհարաբերությունները, ձեռնարկի ռազմական հանցագործությունների մանրակրկիտ հետաքննության, ինչպես նաև միջազգային երաշխիքներ ստեղծի՝ ապահովելու տեղահանված արցախահայերի վերադարձը իրենց պատմական հայրենիք, ինչպես նաև նրանց անվտանգ կյանքն ու կենսագործունեությունը:
Տիկին Շմիդը վստահեցրեց, որ ԵԱՀԿ-ն և անձնապես ինքը կանեն ամեն հնարավորը՝ նպաստելու տարածաշրջանում հարատև ու արդար խաղաղության հաստատմանը, որի մեջ պետք է նկատի առնվի նաև Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքն ու անվտանգ կյանքն իրենց բնօրրանում: Գլխավոր քարտուղարը նաև հավաստիացրեց, որ ԵԱՀԿ-ն շարունակելու է իր աջակցությունը բերել ի նպաստ տեղահանվածների հումանիտար և հոգեբանական կարիքների հոգածության:
Հանդիպման վերջում Սրբազան Հայրերը Հայ Եկեղեցու Եվրոպայի բոլոր առաջնորդների անունից նամակ փոխանցեցին տիկին Շմիդին, որում ամփոփված էին այն հիմնական կետերը, որոնք քննարկման նյութ դարձան նաև հանդիպման ընթացքում:

«Международное сообщество должно ввести санкции против Азербайджана» - патриаршие делегаты и руководители епархий генеральному секретарю ОБСЕ
27/10/2023 19:56
Патриаршие делегаты и руководители епархий Армянской Апостольской церкви в европейских странах архиепископ Хажак Парсамян, епископ Татев Акопян, епископ Серовбе Исаханян и епископ Тиран Петросян 25 октября в Вене провели встречу с генеральным секретарем ОБСЕ Хельгой Шмид.
Как сообщили в пресс-канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина, в ходе встречи представители ААЦ передали г-же Шмид благословения и наилучшие пожелания Католикоса всех армян Гарегина Второго, а также представили проводимую Армянской церковью работу, направленную на региональный мир, заботу о нуждах и защите прав вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, по сохранению исторического, культурного и религиозного наследия.
Священнослужители подчеркнули, что, хотя Европарламент осудил совершенные властями Азербайджана против армян Нагорного Карабаха ужасные преступления, а ряд стран принял резолюции, осуждающие геноцидальные действия Азербайджана, Баку по-прежнему игнорирует призывы и решения международного сообщества. .
На встрече духовные лидеры отметили, что настало время международному сообществу ввести санкции против Азербайджана в ответ на проводимую властями этой страны политику геноцида и этнической чистки в отношении армян Нагорного Карабаха, чтобы предотвратить дальнейшие проявления воинственной политики Баку.
Такое отношение Азербайджана должно стать поводом для Евросоюза пересмотреть свои отношения с последним, провести тщательное расследование военных преступлений, а также создать международные гарантии для обеспечения возвращения вынужденно перемещенных арцахских армян на историческую родину, а также их безопасной жизни и средств к существованию
Шмид заверила, что ОБСЕ и она лично сделают все возможное, чтобы способствовать установлению прочного и справедливого мира в регионе, который также должен учитывать право на возвращение карабахцев и их безопасную жизнь на родине. Генеральный секретарь также заверила, что ОБСЕ продолжит оказывать поддержку для решения гуманитарных и психологических потребностей вынужденных переселенцев.
Святые отцы от имени руководителей всех епархий Армянской Апостольской церкви в Европе направили госпоже Шмид письмо, в котором были представлены основные моменты, ставшие предметом обсуждения в ходе встречи.