Արցախը ձեր հայրենի՞քն է. Ալեն Սիմոնյանը՝ լրագրողին
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողներին կոչ է անում լծվել Հայաստանում խաղաղություն հաստատելու գործին։
«Ես ձեզ մի բան եմ ուզում խնդրել՝ այդպես բոլորով լծվեք ոչ թե այսօրվա իշխանություններին քննադատելու կամ որևիցե ձևով խանգարելու գործին, մենք մի օր գնալու ենք ընտրությունների միջոցով, այլ՝ Հայաստանում խաղաղություն հաստատելու գործին»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Նրա խոսքով՝ խաղաղությունը պետք է բոլորին, մեր պետությանը։
Հարցին՝ ի՞նչ գնով՝ արձագանքեց. «Մենք արդեն բոլոր գները վճարել ենք, կարծում եմ՝ ավել գին չպետք է վճարենք»։
Լրագրողի դիտարկմանը՝ հայրենիքի մի մասը թողնելով թշնամուն՝ մյուս մասում կարող ենք խաղաղ ապրե՞լ՝ Սիմոնյանն ասաց, թե հայրենիք արտահայտությունը շատ վերացական է։
«Ադանան, Ղարսը ձեր հայրենի՞քն է, Արցախը ձեր հայրենի՞քն է։ Հիմա հաց եմ տալիս՝ Վանը, Մուշը, Էրզրումը մեր հայրենի՞քն են, թե՞ ոչ, պատասխանեք, ինչո՞ւ եք լռում»,- լրագրողին ասաց նա։

Арцах — ваша родина? - Ален Симонян журналисту
Спикер Национального собрания Ален Симонян призывает журналистов присоединиться к делу установления мира в Армении.
«Я хочу попросить всех вас сосредоточиться не на критике нынешних властей или каком-либо вмешательстве, мы когда-нибудь уйдем проведением выборов, а на установлении мира в Армении», - сказал он в беседе с журналистами.
По его словам, мир нужен всем, нашему государству.
На вопрос: какой ценой? Он ответил: «Мы уже заплатили все цены, думаю, нам не следует платить больше».
На вопрос журналиста, оставив одну часть Родины врагу, можем ли мы мирно жить в другой части, Симонян заявил, что выражение «Родина» очень абстрактно.
«Адана, Карс — ваша родина, Арцах — ваша родина?» Теперь я задаю вопрос: Ван, Муш, Эрзурум - наша родина или нет? Ответьте мне, почему вы молчите?" - обратился он к журналисту.