Արցախի առաջնորդների, ռազմական ու պետական գործիչների, հայ զինվորականների և քաղաքացիական անձանց ազատ արձակումը բոլորիս առաջնահերթ խնդիրն է․ Արման Թաթոյան
27/10/2023 22:47
«Արցախի առաջնորդների, ռազմական ու պետական գործիչների առևանգմամբ և անօրինական ազատազրկմամբ Ադրբեջանի իշխանությունը`
1) լեգիտիմացնում է իր քաղաքական կեղծ թեզերը կեղծ մեղադրանքների առաջադրումով (տեռորիզմ ու տեռորիզմի ֆինանսավորում, փողերի լվացում, անօրինական զինված խմբավորումներ, սպանություններ և այլն).
2) լեգիտիմացնում է իր ցեղասպան քաղաքականությունը, ատելությունն ու թշնամանքը և դրանք առաջ տանելու իր համար «լեգիտիմ» հիմքեր ստեղծում.
3) մաքրում է իր վրայից գործած հանցանքները` մարդկանց սպանությունները, խոշտանգումներ, առևանգումներ, հարյուր հազարավոր մարդկանց բռնի տեղահանումներ և այլն.
4) ստեղծում է արդեն Հայաստանի նկատմամբ ռազմական ագրեսիայի և նոր հանացանքների հիմքեր (օրինակ՝ խոշտանգումներով ստացվող ցուցմունքներով ու կեղծ քրեական վարույթներով և այլն).
5) փորձում է կոտրել հայ ժողովրդի ոգին, վիրավորում է ազգային արժանապատվությունը, հայ հասարակությունը պահում է լարվածության մեջ և մարդկանց պատճառում հոգեկան տառապանքներ:
Նրանց բոլորի ազատ արձակումը բոլորիս առաջնահերթ խնդիրն է՝ անկախ նրանցից որևէ մեկի նկատմամբ անձնական վերաբերմունքից`
Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյան, Բակո Սահակյան, Արայիկ Հարությունյան, խորհրդարանի ղեկավար Դավիթ Իշխանյան, նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյան, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայան, բարձրաստիճան զինվորականներ Լևոն Մնացականյան և Դավիթ Մանուկյան, տարբեր ժամանակ գերեվարված հայ զինվորականներ և քաղաքացիական անձինք:

Освобождение лидеров, военных и государственных деятелей Арцаха, армянских военнослужащих и мирных жителей является главной задачей для всех нас - Арман Татоян
28/10/2023 10:45
Бывший Омбудсмен Армении Арман Татоян написал:
«Похищением и незаконным лишением свободы лидеров, военных и государственных деятелей Арцаха Азербайджан:
1. легитимизирует свои фальшивые политические тезисы путем выдвижения ложных обвинений (терроризм и финансирование терроризма, отмывание денег, незаконные вооруженные формирования, убийства и т.п.);
2. легитимизирует свою геноцидную политику, ненависть и вражду и для их продвижения создает «легитимные» основания;
3. скрывает совершенные им преступления: убийства, пытки, похищения людей, насильственное переселение сотен тысяч людей и т.д.
4. создает основания для военной агрессии и новых преступлений уже против Армении  (например, показаниями, полученными под пытками, ложными уголовными делами и т.д.);
5. пытается сломить дух армянского народа, оскорбляет национальное достоинство, держит армянское общество в напряжении и причиняет людям душевные страдания.
Освобождение их всех является главной задачей для всех нас, независимо от личного отношения к кому-либо из них.
Бывшие президенты Арцаха Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян, глава парламента Давид Ишханян, бывший госминистр Рубен Варданян, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян, высокопоставленные военные деятели Левон Мнацаканян и Давид Манукян, армянские военные и гражданские лица, взятые в плен в разные времена».