Ի՞նչ «մեխանիզմով» են ձերբակալում հանրահավաքին մասնակցած արցախցի երիտասարդներին․ Մանրամասնում է փաստաբանը
28/10/2023 18:14
Փաստաբան Արսեն Բաբայանն անդրադարձել է ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից արցախցի երիտասարդներին թիրախավորելու դեպքերին՝ նշելով նաև, թե ինչ ստանդարտացված մեխանիզմով է տեղի ունենում նրանց ձերբակալելու և կալանավորելու որոշումների ընդունումը։
«Անդադադար ռեժիմով Քննչական կոմիտեն շարունակում է ձերբակալել սեպտեմբերի 19-ի հանրահավաքին մասնակցած երիտասարդներին: Ձերբակալում են առավելապես արցախցիներին, 17-ից 20 տարեկան երիտասարդների:
Քննչականը, ԱԱԾ-ից ստանալով տեսանյութերում երևացող երիտասարդների նույնականացման տվյալները, միջնորդություններ է ներկայացնում դատախազին՝ քրեական հետապնդում հարուցելու համար: Դատախազն էլ, սովորական դահիճի նման, առանց վարանելու, անմիջապես հարուցում է քրեական հետապնդումը, որից անմիջապես հետո էլ քննիչը ձերբակալման որոշումներ է կայացնում: Այս պրոցեսն իրականացվում է ավտոմատացված ռեժիմով, առանց մտածելու համար նախատեսված օրգանն օգտագործելու: Իսկական դահիճների հավաքածու իրավապահ համակարգ է գործում:
Միայն այն հանգամանքը, որ քննիչն առանց հրավիրելու մեղադրյալներին, առանց նրանց մասին որևէ տվյալ ստանալու՝ կալանքի ներկայացնելու համար կայացնում է ձերբակալման որոշում, ամբողջությամբ բավարար է կալանքի միջնորդությունը մերժելու համար:
Դատավորներին կոչ եմ անում չվախենալ իրենց իրական առաքելությունն իրականացնելուց, չմոռանալ, որ իրենք պետք է լինեն անկախ և անկողմնակալ, պարտավոր են լինել դատավոր»,- ընդգծել է Արսեն Բաբայանը։

По какому «механизму» арестовывают молодых людей из Арцаха, участвовавших в митинге? разъясняет адвокат
28/10/2023 19:21
Адвокат Арсен Бабаян коснулся случаев преследования молодых людей из Арцаха со стороны правоохранительных органов Армении, отметив также стандартизированный механизм принятия решений об их аресте и задержании.
«Следственный комитет в постоянном режиме продолжает арестовывать молодых людей, участвовавших в митинге 19 сентября. Арестовывают в основном молодых арцахцев в возрасте от 17 до 20 лет.
После получения от СНБ идентификационных данных молодых людей, запечатленных на видео, Следственный комитет представляет прокурору ходатайства о возбуждении уголовного преследования. Прокурор, как обычный палач, сразу и без колебаний возбуждает уголовное преследование, после чего следователь принимает решение о задержании. Этот процесс осуществляется в автоматизированном режиме, без использования органа мышления. Действует сборище палачей правоохранительной системы.
Для отклонения ходатайства об аресте достаточно лишь того обстоятельства, что следователь принимает решение о задержании для представления ходатайства на арест, не приглашая обвиняемых, без получения какой-либо информации о них.
Я призываю судей не бояться выполнять свою настоящую миссию, не забывать, что они должны быть независимыми и справедливыми, они обязаны быть судьями», - подчеркнул Арсен Бабаян.