Եթե ՀՀ-ն արցախահայերի վերադարձի պայմանների ապահովման պաշտոնական քայլեր չձեռնարկի, արդյունք չենք ունենա. Արտակ Բեգլարյան
30/10/2023 14:19
Արցախահայերի վերադարձի համար նվազագույն անհրաժեշտ պայմանների ապահովման դեպքում, վստահ եմ, որ որոշակի թվով մարդիկ կվերադառնան. Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախկին պետնախարար, նախկին ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։
«Պետք է համակողմանի խորքային տվյալներ ունենալ, վերլուծել, գնահատել՝ ասելու համար, թե արցախահայերի վերադարձի հավանականությունն ինչքան է, բայց միաժամանակ հստակ է, որ վերադարձի համար նվազագույն անհրաժեշտ պայմաններ են պետք, որոնք այս պահին  տեսանելի չեն։ Եթե այդ պայմանները լինեն, վստահ եմ, որ որոշակի  թվով մարդիկ կվերադառնան», - ասաց նա։
Ըստ նրա՝ այդ պայմաններից առաջնահերթն անվտանգության լրջագույն, երկարաժամկետ երաշխիքն է։ «Միջազգային բարձր  երաշխիքն է, դա կարող է լինել, օրինակ, ՄԱԿ-ի խաղաղապահների ներկայությունը։ Եվ հաջորդ պայմանը՝ Արցախի ժողովրդի ինքնակառավարման բարձր մակարդակի ապահովումը։ Այդ պայմաններում, միգուցե, ժողովրդի զգալի մաս վերադառնա, և դա պետք է անել  հնարավորինս կարճ ժամկետում, որքան ուշանա, այնքան ավելի քիչ մարդ կցանկանա վերդառնալ՝ տարբեր պատճառներով», - ասաց նա։
Բեգլարյանն, այդուհանդերձ, միջազգային հանրության կողմից  ջանքեր գործադրելու որևէ շահագրգռվածություն չի նկատում։ «Եթե շահագրգռվածությունը լիներ, այս օրին չէինք լինի։ Ավելի հեշտ էր  կանխելը, քան հետևանքները վերցնելը։ Վերադարձի իրավունքի հետ կապված որոշակի, գոնե, հայտարարություններ տեսնում եմ, բայց գործնական հետաքրքրվածություն և գործնական շարժ ես չեմ տեսնում, որ Ադրբեջանին ճնշեն, պատասխանատվության ենթարկեն, միջազգային գործուն երաշխիքներ ապահովեն և այլն։ Այս տեսանկյունից իրական միտումներ չեմ տեսնում», - ասաց նա։
Իսկ թե Ադրբեջանը կցանկանա՞ր թեկուզ փոքր թվով, բայց վերադարձ լիներ՝ Արտակ Բեգլարյանն արձագանքեց. «Կարող է լինել,  բայց դա իր համար շատ կենսական հարց չեմ համարում, ինքը ձևական կարող է ասել, որ պայմաններով ապահովում եմ, եթե չվերդառնան, կասի՝ դե, ես ապահովել եմ, իրենք էլ չեն վերադարձել։ Այս տեսանկյունից իր համար էական խնդիր չեմ համարում, եթե որևէ մեկն էլ չվերադառնա։ Իրենք հիմա էլ ասում են և կասեն, որ ով դուրս է եկել, ես հրավիրում եմ՝ թող գան, որպես  իմ քաղաքացիներ իմ դրոշի տակ կարող են ապրել, եթե չեն գալիս՝ իրենց խնդիրն է։ Սա իրենց տեսանկյունն է և իրենք անընդհատ ներկայացնելու են միջազգային հանրությանը», - ասաց նա։
Արցախի նախկին պետնախարարը նշեց, որ այստեղ խնդիրն այն է, թե Հայաստանի Հանրապետությունը որքանով է պահանջատեր։ «Որքանո՞վ է իր քաղաքական օրակարգի մեջ մտցնում Արցախի ժողովրդի վերադարձի համար անհրաժեշտ գոնե նվազագույն պայմանների ապահովման հարցը։ Եթե ՀՀ-ն դա պաշտոնապես չանի և հետևողականորեն չհետապնդի այդ պայմանները միջազգային հարաբերություններում, այդ թվում՝ նաև Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, ապա ընդհանրապես արդյունքներ չենք էլ ունենա։ Որևէ միջազգային հանրության ներկայացուցիչ, որևէ դերակատար, այդ թվում՝ խոշոր գերտերությունները, ավելին չեն պահանջելու Ադրբեջանից, քան ՀՀ-ն», - ասաց նա։
Նման քայլեր,  ըստ նրա, գոնե հրապարակայնորեն նկատելի չեն․ «Չեմ կարող ասել, թե ոչ հրապարակային ինչ գործընթացներ են ընթանում, հրապարակային այդ ազդակները ես չեմ տեսնում պաշտոնական խոսույթում», - ասաց նա։

Если Армения не предпримет официальных шагов по обеспечению условий возвращения арцахских армян, результатов у нас не будет - Артак Бегларян
30/10/2023 15:52
Если будут обеспечены минимально необходимые условия для возвращения арцахских армян, я уверен, что определенное количество людей вернется. Об этом в беседе с Aysor.am заявил бывший государственный министр Арцаха, бывший Омбудсмен Артак Бегларян.
«Необходимо иметь исчерпывающие углубленные данные, проанализировать и оценить их, чтобы сказать, какова вероятность возвращения арцахских армян, но в то же время ясно, что для возвращения нужны минимально необходимые условия, которых на данный момент не видно. Если эти условия будут, я уверен, что определенное количество людей вернется», - сказал он.
По его словам, важнейшим из этих условий является самая серьезная, долгосрочная гарантия безопасности. «Это международная гарантия, это может быть, например, присутствие миротворцев ООН. И следующее условие – обеспечение высокого уровня самоуправления народа Арцаха. В этих условиях, возможно, значительная часть народа вернется, и это нужно сделать как можно быстрее, чем дольше это будет откладываться, тем меньше людей захотят вернуться по разным причинам», - сказал он.
«Если бы была заинтересованность, мы до этого не дошли бы. Легче было предотвратить, чем ликвидировать последствия. Я вижу, по крайней мере, определенные заявления, связанные с правом на возвращение, но не вижу практического интереса и практических действий по оказанию давления на Азербайджан, привлечению его к ответственности, предоставлению эффективных международных гарантий и т. д. С этой точки зрения я не вижу реальных стремлений», - сказал он.
Что касается того, хочет ли Азербайджан возвращения, пусть даже в небольшом количестве, Артак Бегларян ответил: «Может быть, но я не считаю для него это очень важным вопросом, он может формально сказать, что я предоставляю все условия, если не вернутся, он скажет: ну я предоставил, они не вернулись. С этой точки зрения я не считаю для него существенной проблемой, если никто не захочет вернуться. Они и сейчас говорят и будут говорить, что пускай возвращаются, они как мои граждане могут жить под моим флагом, если не вернутся, это уже  их проблема. Это их точка зрения, и они будут постоянно представлять ее международному сообществу», - сказал он.
Бывший госминистр Арцаха отметил, что проблема здесь в том, насколько требовательна Республика Армения. «В какой степени она включает в свою политическую повестку вопрос обеспечения хотя бы минимальных условий, необходимых для возвращения народа Арцаха? Если Армения официально не сделает этого и не будет последовательно продвигать эти условия в международных отношениях, в том числе в процессе нормализации отношений с Азербайджаном, то у нас вообще не будет результатов. Ни один представитель международного сообщества, ни один актор, в том числе крупнейшие сверхдержавы, не будет требовать от Азербайджана большего, чем Армения», - сказал он.