Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում մրցակից չունի. Հակոբ Արշակյան
Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում մրցակից չունի, այս մասին հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը:
Նա նշեց, որ այս ոլորտում  նախորդ տարի 60 տոկոսից ավելի աճ է արձանագրվել, աշխատակիցների քանակը գերազանցում է 43 հազարը, իսկ ՀՆԱ-ում կշիռը 5,1 տոկոսը գերազանցում է:
«Երկմտանքի տեղիք չի տալիս այն փաստը, որ Հայաստանը մրցակցային առավելության տեսանկյունից  բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ուղղակի մրցակից չունի: Այսինքն` Հայաստանն այլ երկրների հետ մրցակցելու, արդյունաբերությունը զարգացնելու տեսանկյունից մրցակցային բոլոր պարամետրերով առաջին տեղում է։ Դա ցույց  է տալիս նաև ոլորտի շարունակական աճը», - ասաց Արշակյանը:

Акоп Аршакян: У Армении нет конкурентов в сфере высоких технологий
Он отметил, что в прошлом году в этом секторе зафиксирован более чем 60-процентный рост, количество занятых превышает 43 тысячи, а удельный вес в ВВП превышает 5,1 процента.
«Нет сомнений в том, что у Армении нет конкурента в сфере высоких технологий с точки зрения конкурентных преимуществ. Другими словами, Армения по всем конкурентным параметрам находится на первом месте с точки зрения конкуренции с другими странами и развития отрасли. Это также показывает непрерывный рост отрасли», - сказал Аршакян.