Ատոմակայանի գործունեության ժամկետը կերկարացվի մինչև 2036 թվական. Գնել Սանոսյան
Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման ժամկետը կրկնակի երկարաձգելու ծրագիրը կմեկնարկի հաջորդ տարի, այդ նպատակի համար 2024-ին կհատկացվի 20.2 մլրդ դրամ, այս մասին  ԱԺ-ում ասաց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը:
Նրա խոսքով` ատոմակայանի հետ կապված կա երկու գործընթաց:
«Ունենք ատոմակայանում շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման ծրագիր: Այդ ծրագիրը սկսվել և մի քանի տարի է արդեն, որ շարունակվում է: Այդ ծրագրի շրջանակներում հաջորդ տարի նախատեսված է 7 մլրդ դրամ՝ մի շարք աշխատանքներ շարունակելու և ավարտելու համար:
Հաջորդ տարի նախատեսում ենք սկսել կրկնակի երկարացման ծրագիրը, որի նպատակն է մեր ատոմակայանի աշխատանքի ժամկետը համապատասխան լիցենզիաներով երկարացնել մինչև 2036 թվականը», - ասաց Սանոսյանը՝  նշելով, որ այդ նպատակի համար նախատեսվել է 20.2 մլրդ դրամ:

Срок эксплуатации АЭС будет продлен до 2036 года - Гнел Саносян
Программа продления срока эксплуатации Армянской АЭС начнется в следующем году. В 2024 году на эти цели будет выделено 20,2 млрд драмов, об этом в НС сообщил министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян.
По его словам, с АЭС связаны два процесса.
«Есть план по продлению проектного срока эксплуатации АЭС. Эта программа стартовала и продолжается уже несколько лет. В рамках этой программы в следующем году запланировано выделение 7 млрд драмов на продолжение и завершение ряда работ.
Мы планируем и программу двойного продления, целью которой продление срока эксплуатации нашей АЭС до 2036 года при наличии соответствующих лицензий», - сказал Саносян, добавив, что на эти цели будет выделено 20,2 млрд драмов.