Հռոմի ստատուտի վավերացման գործընթացի մասով ՌԴ-ից առաջարկություններ ստացվել են. ԱԳՆ (Ազատություն)
Պաշտոնական Երևանը, «Ազատության» հարցմանն ի պատասխան, հաստատում է՝ Հայաստանի կողմից Հռոմի կանոնադրության վավերացման գործընթացի մասով ռուսաստանյան կողմից առաջարկություններ ստացել են։
Ըստ արտգործնախարարության՝ Երևանը նաև արձագանքել է առաջարկություններին։ Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը, սակայն, չի հստակեցնում, թե ինչ առաջարկությունների մասին է խոսքը։
«Ազատությունը», մասնավորապես, հետաքրքրվել էր արտգործնախարարությունից, թե արդյոք պաշտոնական Մոսկվան իսկապես առաջարկներ է արե՞լ և եթե այո, ապա ի՞նչ առաջարկներ են դրանք և ինչո՞ւ Երևանը չի ընդունել, կամ չի պատասխանել դրանց։
«Ազատության» հարցմանն ի պատասխան, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից միայն նշել են․ «Հայաստանի կողմից Հռոմի կանոնադրության վավերացման գործընթացի մասով ռուսաստանյան կողմից փոխանցված առաջարկությունների համատեքստում հայաստանյան կողմը հանդես է եկել համապատասխան երկկողմ պայմանագիր կնքելու առաջարկությամբ, որը կարող է փարատել ՌԴ մտահոգությունները, ինչի վերաբերյալ պաշտոնական գրավոր պատասխան ռուսաստանյան կողմից հայաստանյան կողմին չի ներկայացվել»։

МИД: От РФ поступили предложения по процессу ратификации Римского статута (Свобода)
Официальный Ереван в ответ на запрос радиостанции «Свобода» подтверждает, что получил предложения от России относительно процесса ратификации Арменией Римского статута.
По данным МИД, на предложения отреагировал и Ереван. Однако в МИД не уточняют, о каких предложениях идет речь.
В частности, «Свобода» поинтересовалась в МИД, действительно ли официальная Москва делала какие-либо предложения, и если да, то каковы были эти предложения и почему Ереван не принял их или не ответил на них.
В ответ на запрос радио «Свобода» в МИД лишь заявили: «В контексте переданных российской стороной предложений относительно процесса ратификации Арменией Римского статута, армянская сторона выступила с предложением заключить соответствующее двустороннее соглашение, которое может развеять опасения Российской Федерации, по поводу которого российская сторона не предоставила армянской стороне официального письменного ответа».