Իսրայելի թույլտվությամբ՝ Ադրբեջանը ՀՀ-ի դեմ կիրառում է Pegasus լրտեսական ծրագիր, որը փաստացի կիբերզենք է․ Մարտիրոսյան
01/11/2023 13:48
Pegasus լրտեսական ծրագիրը ոչ թե թիրախավորել են Apple-ի հեռախոսները, այլ  ընկերությունն ուսումնասիրում է հեռախոսների ակտիվությունը և դրանց հիման վրա պարբերաբար ծանուցումներ է ուղարկում, որ կոնկրետ այս կամ այն մարդու հեռախոսը ենթարկվել է հարձակման պետությանը սպասարկող հակերային թիմի կողմից. ասուլիսում ասաց մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը։
«Մեր ուսումնասիրության դեպքերի մեծ մասը ցույց է տալիս, դա իրականում Pegasus լրտեսական ծրագրի ներդրման փորձն է, որն իսրայելական մասնավոր ընկերության կողմից ստեղծված մասնավոր ընկերություն է, որը վաճառում են  մի շարք երկրների պետական կառույցների։ Ներկայացնում են, թե իբր բարի նպատակներով են գաղտնալսումները՝  հանցագործներին բացահայտելու համար, բայց իրականությունը ցույց է տալիս, որ տարբեր բռնապետական ռեժիմներ ծրագիրն օգտագործում են քաղհասարակության դեմ»,-ասաց նա։
Սամվել Մարտիրոսյանի խոսքով՝ Pegasus լրտեսական ծրագրի ամենավառ օգտագործողներից մեկն Ադրբեջանն է, որը միայն իր երկրի ներսում ավելի քան 1000 թիրախի դեմ է օգտագործել, որոնք հանցագործներ չեն, այլ քաղաքական գործիչներ, քաղաքահասարկության ներկայացուցիչներ, լրագրողներ։
Ըստ նրա՝ ոչ միայն իրենց, այլ նաև միջազգային մեծ հետազոտական թիմի տվյալներով՝ ՀՀ-ի դեմ ևս Ադրբեջանը կիրառում է փաստացի կիբերզենք՝ Իսրայելի կառավարության թույլտվությամբ։ «Դա համարվում է  ռազմական արտահանում և առանց թույլտվության չի վաճառվում երկրներին»,-ասաց նա։
Ի դեպ՝ մասնագետը նշեց, որ ամեն մի վարակում բավական մեծ փող արժե։ «Մեկ վարակման արժեքը 20 000-ից 60 000 դոլար է»,-ասաց նա։

С разрешения Израиля Азербайджан использует против Армении шпионскую программу Pegasus, которая на самом деле является кибероружием. Мартиросян
01/11/2023 14:03
Шпионская программа Pegasus не нацелена на телефоны Apple, а скорее компания изучает активность телефонов и на их основе регулярно рассылает уведомления о том, что телефон того или иного человека подвергся атаке со стороны хакерской группы, обслуживающей государство. Об этом на пресс-конференции заявил медиа-эксперт Самвел Мартиросян.
«Большинство случаев, которые мы изучаем, показывают, что на самом деле это реализация шпионской программы Pegasus, которая представляет собой частную компанию, созданную частной израильской компанией и проданную госорганам ряда стран. Представлено, что прослушивание телефонных разговоров осуществляется с благими намерениями для выявления преступников, но реальность показывает, что различные диктаторские режимы используют программу против политического общества», - сказал он.
По словам Самвела Мартиросяна, одним из наиболее известных пользователей шпионской программы Pegasus является Азербайджан, который использовал ее против более чем 1000 целей только внутри своей страны, причем это не преступники, а политики, представители государственного управления и журналисты.
По его словам, не только по их данным, но и по данным крупной международной исследовательской группы, Азербайджан фактически использует кибероружие против Армении с разрешения правительства Израиля. «Это считается военным экспортом и не продается странам без разрешения», - сказал он.
Кстати, отметил специалист, каждое заражение стоит довольно больших денег. «Стоимость одного заражения составляет от 20 до 60 тысяч долларов», - сказал он.