Շատ ինտենսիվ զբաղվում ենք Ադրբեջանի կողմից գերեվարված ու խոշտանգման ենթարկված և՛ պաշտոնյաների, և՛ զինծառայողների, և՛ քաղաքացիական անձանց հարցերով. Արգիշտի Քյարամյան
01/11/2023 14:41
ՀՀ քննչական կոմիտեն Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած դեպքերի առնչությամբ քննություն իրականացնելու իրավունք չունի, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՔԿ նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը:
«Բայց կան միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումներ` ագրեսիվ պատերազմ, պատերազմական հանցագործություններ, մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ, այդ թվում` էթնիկ զտումը, որը ցեղասպանության հանցակազմի տարր է,  որոնցով քննություն իրականացվում է», - ասաց նա:
Քյարամյանը նշեց, որ կա հարուցված քրեական վարույթ, որը վերաբերում է մինչև ռազմական գործողությունները տեղի ունեցած իրողություններին՝ 2022 թվականի դեկտեմբերից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը ու այդ կերպ էթնիկ զտման համար նախադրյալներ ստեղծելը:
«Մենք՝ բոլորս ականատես եղանք, որ կարճ ժամանակահատվածում ավելի քան 100 հազար  մարդ մահվան սպառնալիքի տակ ստիպված լքեց իր բնօրրանը։ Վարույթը նաև դրան է վերաբերում», - հավելեց ՔԿ նախագահը:
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-20-ին տեղի ունեցած ռազմական ագրեսիայի ժամանակ գերեվարել է 16 անձի` 6 զինծառայող և 10 քաղաքացիական անձ:
ՔԿ նախագահն ասաց, թե շատ ինտենսիվ զբաղվում են և՛ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, և՛ զինծառայողների, և՛ քաղաքացիական անձանց գերեվարման ու խոշտանգման հարցով:
Ադրբեջանը 16 անձանցից միայն 9 անձի մասով է հաստատել իրենց տիրապետության տակ վերջիններիս գտնվելու փաստը, մյուսների մասով կատարվում են համապատասխան գործողություններ։

Мы интенсивно занимаемся вопросами высокопоставленных деятелей, военнослужащих и гражданских лиц, взятых в плен и подвергнутых пыткам со стороны Азербайджана - Аргишти Кярамян
01/11/2023 15:45
Следственный комитет Армении не имеет права проводить расследование событий, произошедших в Нагорном Карабахе, заявил журналистам председатель СК Армении Аргишти Кярамян.
«Но есть нарушения международного гуманитарного права: агрессивная война, военные преступления, преступления против человечности, в том числе этнические чистки, которые являются элементом преступления геноцида, по которым проводится расследование», - сказал он.
Кярамян отметил, что имеется возбужденное уголовное производство, которое относится к реалиям, имевшим место до военных действий, незаконного блокирования Лашинского коридора с декабря 2022 года и создавшего тем самым предпосылки для этнических чисток.
«Мы все стали свидетелями того, что за короткий период времени более 100 тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома под угрозой смерти. В уголовном производстве об этом тоже говорится», - добавил председатель СК.
В ходе военной агрессии, произошедшей 19-20 сентября, Азербайджан взял в плен 16 человек: 6 военнослужащих и 10 гражданских лиц.
Председатель СК сообщил, что интенсивно занимаются вопросами высокопоставленных деятелей, военнослужащих и гражданских лиц, взятых в плен и подвергнутых пыткам.
Азербайджан подтвердил тот факт, что у них находятся только 9 из 16 человек, в отношении остальных предпринимаются соответствующие действия.