Իմ տեղեկություններով՝ Արցախի գերեվարված նախկին ղեկավարների ընտանիքների հետ դեռ կապ չի հաստատվել. Սահակյան
01/11/2023 16:28
Այս պահին Կարմիր խաչի հայտարարությունը հերքող կամ կասկածի տակ դնող  տեղեկատվություն մենք չունենք, ուստի պետք է հենվենք այդ հաղորդագրության վրա և վստահենք, որ իրապես հոկտեմբերի 20-ին Կարմիր խաչը տեսակցել է նրանց,  Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Բաքվի կողմից առևանգված Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարներին, նրանց պահման պայմաններին՝ ասաց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում հայ ռազմագերիների ներկայացուցիչ, իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը։
Նրա խոսքով՝ տեսակցությունից հետո, որպես կանոն, պետք է կապ հաստատվի ընտանիքի անդամների հետ, և այստեղ մասնավոր  այդ հարաբերություններում տեղեկատվություն է տրամադրվում, որը հրապարակայնացման ենթակա չէ.«Ուստի, հաջորդ ճիշտ ուղին պետք է լինի ընտանիքների հետ շփումը, ովքեր կարող են հաստատել կամ հերքել Կարմիր խաչի այցելության արդյունքում քննարկումները։ Իմ ունեցած տեղեկություններով՝ ընտանիքների հետ դեռ կապ չի հաստատվել ղեկավարության մասով, իսկ ռազմագերիների մասով ընտանիքները կարողացել են զանգեր ստանալ, ինչպես նաև կարողացել են այլ մանրամասներ հաղորդել նրանց»։
Ինչ վերաբերում է Բաքվում նրանց պահման պայմաններին՝ Սահակյանը նշեց, որ կոնկրետ դեպքերով ձեռնպահ կման այս փուլում որևէ մեկնաբանություն անել.«Ուղղակի մի քանի փաստ կարող ենք արձանագրել, որ անկախ մարմինները հայ գերիներին տեսակցելու հնարավորություն չեն ունեցել, որևէ մեխանիզմ, որը կայցելեր և գոնե կիսահրապարակային նյութ կունենար, դրանք ստեղծված չեն։ Այս պահին հասանելիություն ունեն ադրբեջանական պաշտոնատար անձինք, որոնք անկախ և արդյունավետ մեխանիզմներ չեն, կամ էլ Կարմիր խաչը, որն անգամ, եթե տեսակցության ժամանակ  ֆիքսի խոշտանգումը, դրա մասին չի կարող հայտնել մեզ, հանրությանը, կամ միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել։ Դրա համար խոշտանգման կանխարգելման տեսանկյունից Կարմիր խաչը նույնպես արդյունավետ մեխանիզմ չէ։ Տեղեկատվության այս սահմանափակվածության պայմաններում հասկանալի է, որ առանց հետագա ուսումնասիրության, խոշտանգման փաստը ո՛չ կարող ենք հաստաել, ո՛չ էլ հերքել, պարզապես, քննարկման փուլում են։ Բայց նախկինում ուսումնասիրված դեպքերով կարող ենք նշել, որ դա սիստեմատիկ և համատարած բնույթ է կրել»։
Անդրադառնալով հայ ռազմագերիների առողջական խնդիրներին՝ Սահակյանը նշեց, որ դրա վերաբերյալ որոշակի տեղեկատվություն տրամադրվել է կառավարությանը, որը միջպետական գանգատ է ներկայացրել.«Այդ ինֆորմացիան հասանելի է միայն ընտանիքի անդամներին և այն հրապարակայնացման ենթակա չէ»։

Саакян: по имеющейся у меня информации, с семьями пленных бывших руководителей Арцаха не установлено никаких контактов
01/11/2023 16:37
На данный момент у нас нет никакой информации, опровергающей или ставящей под сомнение заявление Красного Креста, поэтому нам приходится полагаться на это сообщение и верить, что Красный Крест действительно посетил их 20 октября, об этом в беседе с Aysor.am заявила представитель интересов армянских военнопленных в Европейском суде по правам человека, правозащитник Сирануш Саакян, касаясь похищенных Баку военно-политических деятелей Арцаха, условий их содержания.
По ее словам, как правило, контакт с членами семьи должен устанавливаться после встречи, и здесь в этих личных отношениях приводится информация, которая не подлежит обнародованию. «Поэтому следующим правильным путем должен быть контакт с семьями, которые смогут подтвердить или опровергнуть обсуждения в разъяснении визита с Красным Крестом. По имеющейся у меня информации, руководители пока не связывались с семьями, но семьи военнопленных смогли принять звонки от них и сообщить им другие подробности».
Что касается условий их содержания в Баку, Саакян отметила, что на данном этапе воздержится от каких-либо комментариев.
«Можно констатировать лишь несколько фактов, что независимые органы не имели возможности посещать армянских пленных, никакого механизма, который бы посещал и имел хотя бы полупубличный материал, у них не создано.
На данный момент доступ имеют азербайджанские официальные лица, которые не являются независимыми и эффективными механизмами, или Красный Крест, который, даже если и зафиксирует пытки во время встречи, не может проинформировать нас, общественность, или привлечь внимание международного сообщества. Поэтому с точки зрения предотвращения пыток Красный Крест также не является эффективным механизмом. В условиях столь ограниченной информации понятно, что без дальнейших исследований мы не можем ни подтвердить, ни опровергнуть факт пыток, они только обсуждаются. Но учитывая ранее изученные случаи, можно отметить, что он носил системный и массовый характер».
Касаясь проблем со здоровьем армянских военнопленных, Саакян сообщила, что правительству, подавшему межгосударственную жалобу, была предоставлена ​​определенная информация: «Эта информация доступна только членам семей и не подлежит публикации».