Բլինքենը Սենատում վերահաստատել է Հայաստանին տրամադրվող օգնության կարևորությունը
Հոկտեմբերի 31-ին ԱՄՆ Սենատի հատկացումների հարցերով հանձնաժողովի լսումներին, որոնք նվիրված էին ազգային անվտանգության ոլորտին հավելյալ 106 միլիարդ դոլար տրամադրելու Բայդենի վարչակազմի խնդրանքին, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հիշատակեց Հայաստանը՝ օգնություն ստացող երկրների շարքում, հայտնում է Ամերիկայի Ձայնը։
Իր խոսքումը պետքարտուղարը, մասնավորապես, ասել է.
«Այս հատկացումը թույլ կտա մեզ հասցեագրել մարդասիրական ծանր կարիքները, որոնք ի հայտ են եկել ավտոկրատների և ահաբեկիչների մեղքով, ինչպես նաև Ուկրաինայում, Գազայում, Սուդանում, Հայաստանում և աշխարհի այլ վայրերում հակամարտությունների և բնական աղետների հետևանքով: Սնունդը, ջուրը, դեղորայքը և այլ անհրաժեշտ մարդասիրական օգնությունը խաղաղ բնակիչներին պետք է անարգել հասնի Գազա: Քաղաքացիական անձինք պետք է հեռու մնան վտանգից: Այս խնդիրն էլ ավելի է բարդանում, քանի որ «ՀԱՄԱՍ»-ը օգտագործում է խաղաղ բնակչությանը որպես կենդանի վահան: Անհրաժեշտ է դիտարկել մարդասիրական հրադադարների հարցը», - ասել է պետքարտուղար Բլինքենը՝ ԱՄՆ Սենատի հատկացումների հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Փեթի Մուրեյի գլխավորությամբ տեղի ունեցած լսումների ընթացքում:
Էնթոնի Բլինքենը նաև ընդգծել է, որ իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության ընթացքում Գազայի հատված մարդասիրական օգնության մշտական հոսքի բացակայության պայմաններում լարվածությունը հավանաբար էլ ավելի կմեծանա:

Блинкен подтвердил в Сенате важность оказания помощи Армении
На слушаниях в комитете по ассигнованиям Сената США, посвященных выделению по просьбе администрации Байдена дополнительных $106 миллиардов на национальную безопасность, госсекретарь Энтони Блинкен заявил, что Армения одна из стран, нуждающихся в этой помощи.
В своем выступлении 31 октября, госсекретарь, в частности, сказал: «Эти ассигнования позволят нам удовлетворить важнейшие гуманитарные потребности, вызванные автократами и террористами, а также конфликты и стихийные бедствия на Украине, в Газе, Судане, Армении и других странах мира. Продовольствие, вода, лекарства и другая необходимая гуманитарная помощь гражданскому населению должна беспрепятственно доставляться в Газу. Гражданские лица должны держаться подальше от опасности. Эта проблема еще больше усложняется тем фактом, что ХАМАС использует мирных жителей в качестве живого щита. Необходимо рассмотреть вопрос о прекращении огня по гуманитарным соображениям»,- заявил госсекретарь Блинкен в ходе слушаний под руководством председателя комитета Сената США по ассигнованиям сенатора Пэтти Мюррей, передает армянская служба Голоса Америки.