Հայաստանն առաջարկում է Ճապոնիային միանալ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 2-ին ընդունել է Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորիին: ՀՀ ԱԺ նախագահը մեծապես կարեւորել է դեսպանի կատարած աշխատանքը, նրա ջերմ վերաբերմունքը մեր երկրին եւ մեր ժողովրդին, ինչի վկայությունն է նաեւ հայոց լեզուն սովորելու դեսպանի պատրաստակամությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ Ճապոնիան Հայաստանի համար կարեւորագույն գործընկեր է, եւ Հայաստանը շահագրգռված է բազմաբեւեռ համագործակցության խորացմամբ` այդ շրջանակում դիտարկելով նաեւ միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Ճապոնիայի հստակ ուղերձները տարածաշրջանում Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման քաղաքականության անընդունելիության վերաբերյալ`   երախտագիտություն հայտնելով Ճապոնիայի կառավարությանը սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վրա զինված հարձակման հետեւանքով ավելի քան 100 հազար բռնի տեղահանված հայերի առաջնային կարիքների համար հատկացված 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար անհետաձգելի օգնության դրամաշնորհ տրամադրելու համար:
Կողմերն անդրադարձել են «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի հնարավորություններին: ԱԺ խոսնակը նշել է, որ առաջարկ է արվում Ճապոնիային եւս միանալ նախագծին: Նա նշել է նաեւ, որ Հայաստանն իր մասնակցությունը կունենա 2025 թվականին Օսակայում նախատեսվող էքսպոյին:
Հանդիպման ավարտին դեսպանը երախտագիտություն է հայտնել իր պաշտոնավարման ընթացքում խորհրդարանի հետ սերտ աշխատանքի համար` շեշտելով, որ սկսված ծրագրերը շարունակական են լինելու:

Армения предлагает Японии присоединиться к проекту «Перекресток мира»
Председатель НС Ален Симонян принял чрезвычайного и полномочного посла Японии Фукушиму Масанори, завершающего свою дипломатическую миссию в Армении. Спикер парламента высоко оценил работу посла, его теплое отношение к нашей стране и нашему народу, о чем свидетельствует также готовность посла изучать армянский язык.
Как сообщает пресс-служба НС, Симонян подчеркнул, что Япония является важнейшим партнером РА, и Армения заинтересована в углублении многополярного сотрудничества, учитывая в этих рамках также развитие межпарламентских связей.
А.Симонян особо выделил, что Армения высоко ценит четкие сигналы Японии о неприемлемости политики Азербайджана по применению силы в регионе, выразив признательность японскому правительству за предоставление на первоочередные нужды гранта в 2 млн долларов США для оказания экстренной помощи более 100 тысячам вынужденно перемещенных армян вследствие вооруженного нападения Азербайджана на Нагорный Карабах 19 сентября.
Стороны коснулись возможностей проекта «Перекресток мира». Спикер НС отметил, что Японии предлагается присоединиться к проекту. Он также сообщил, что Армения примет участие в намеченной в Осаке Экспо-2025.
В завершение встречи посол выразил благодарность за тесную работу с парламентом в период его пребывания на посту, подчеркнув, что начатые программы будут продолжены.