Բավականին մեծ հոսք կա. ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր եղբայրներն ու քույրերը դիմում են ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար. Փաշինյան
02/11/2023 11:58
Արդեն բավականին մեծ հոսք կա։ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր եղբայրներն ու քույրերը դիմում են ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար, կառավարության նիստին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Իհարկե, մենք սպասում էինք, որ այդ գործընթացը պետք է տեղի ունենա։ Մեր խնդիրն այն է, որ հնարավորինս արագ այդ գործընթացը կազմակերպենք, իհարկե, ինքն ունի որոշակի օրենսդրական նրբություններ, որոնք պետք է պահպանվեն։ Այստեղ կառավարությունը և պետական մարմինները պետք է հնարավորինս արագ աշխատեն։ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր քույրերից ու եղբայրներից որոշակի համբերություն ենք ակնկալում, որպեսզի ամեն ինչ ճիշտ, օրինական ընթացակարգերով  առաջ շարժվենք, որպեսզի արագության պատճառով իրավական խախտումներ չառաջացնենք։ Շնորհակալ եմ, որ մարդիկ ըմբռնումով են մոտենում», - ասաց Փաշինյանը։
Նա հավելեց, որ հումանիտար աշխատանքների շրջանակներում առաջիկայում սպասվում է 50+50 ծրագրի իրագործումը և հետագայում՝ նաև քաղաքացիություն և կարգավիճակ ստանալուց հետո, կենսաթոշակառուների թոշակների հարցի լուծում։

Премьер-министр: Уже есть большой поток - наши братья и сестры, вынужденно переселенные из Нагорного Карабаха, подают заявления на получение гражданства Армении
02/11/2023 12:04
Премьер-министр: Уже есть большой поток - наши братья и сестры, вынужденно переселенные из Нагорного Карабаха, подают заявления на получение гражданства Армении, заявил на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
«Конечно, мы ожидали, что этот процесс должен произойти, наша задача - организовать этот процесс как можно быстрее, конечно, в нем есть определенные законодательные нюансы, которые необходимо соблюдать. Здесь правительство и государственные органы должны работать как можно быстрее. Мы ожидаем некоторого терпения от наших сестер и братьев, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха, чтобы мы могли двигаться вперед, соблюдая правильные и законные процедуры, чтобы не вызвать юридических нарушений из-за скорости. Я благодарен, что люди с пониманием относятся», - сказал Пашинян.
Он добавил, что нас ждет реализация программы 50+50 в рамках гуманитарных работ, а позже также решение вопроса пенсий пенсионеров после получения гражданства и статуса.