Նպատակ է դրվել ամեն կերպ Լևոն Քոչարյանի կալանքի տևողությունը ձգել՝ առանց իրավական կամ նույնիսկ ձևական հիմքի․ Փաստաբանական խումբ
02/11/2023 17:34
Լևոն Քոչարյանի փաստաբանական խմբի հայտարարությունը․
«2023 թվականի սեպտեմբերի 22-ից սկիզբ առավ Լևոն Քոչարյանի նկատմամբ քրեական գործը: Այս ժամանակահատվածում տարբեր քրեական գործերից, որոնք ևս իրավական չէին, այս գործով նոր նշաձող սահմանվեց.
1) օբյեկտիվ տվյալի` տեսանյութերի հերքում, ոստիկանների ցուցմունքով, 2) բացառապես ոստիկանների ցուցմունքները, որոնք ուղիղ շահագրգիռ կողմ են, իրենց դեմ խոշտանգման դեպքով հաղորդման, հստակ տեսանյութի և Լևոն Քոչարյանի տուժողի կարգավիճակի պայմաններում` դիտարկվել են արդեն գրեթե 2 ամիս տևող կալանքի ռեժիմի հիմք, 3) քննչական մարմնի ջանասիրության ուղիղ բացակայություն և այդ փաստի ուղիղ անտեսում:
Նույն քննչականը կարող է 48 ժամում կատարել 10-ից ավելի վարույթային գործողություն, իսկ Լևոն Քոչարյանի կալանքի պայմաններում, գրեթե 2 ամսվա ընթացքում նույնիսկ 6 վարույթային գործողություն չի կատարվել:
Այս ամենը փաստում է, որ ապօրինի քրեական գործը և դրա շրջանակներում իրավունքների խախտման վերացումը հասնում է անհնարինության աստիճանի: Փաստացի այս և մի շարք այլ գործերով առաջանում է իրավունքների պաշտպանության անհնարինություն:
Նույնիսկ հատուկ վերանայման բողոքի բանավոր քննության իրավունքից է զրկված պաշտպանական կողմը:
Կասկածից վեր է, որ պարզապես նպատակ է դրվել ամեն կերպ կալանքի տևողությունը ձգել, առանց իրավական կամ նույնիսկ ձևական հիմքի:

Команда адвокатов Левона Кочаряна заявила о правовом произволе в рамках рассмотрения уголовного дела в отношении своего подзащитного
02/11/2023 18:31
Команда адвокатов Левона Кочаряна выступила с заявлением о правовом произволе в рамках рассмотрения уголовного дела в  отношении своего подзащитного.
В заявлении, которое представлено на странице адвоката Александра Кочубаева  в Faceebook, подчеркивается, что объективные данные (видеокадры) опровергаются показаниями полицейских. При этом, основанием для двухмесячного ареста Кочаряна стало заявление полицейских, которые сами обвиняются в пытках. Адвокаты также обратили внимание на бездействие следственного органа и игнорирование этого факта. Защита Кочаряна отмечает, что при необходимости следователь Следственного комитета может провести более 10 процессуальных действий в течение 48 часов, однако за 2 месяца их было проведено менее 6. "Все это свидетельствует о том, что незаконное закрытие уголовного дела и устранение нарушений прав практически невозможно. Фактически, по этому и ряду других дел защита прав невозможна", - говорится в заявлении, под которым подписались адвокаты Арам Вардеванян, Эрик Алексанян и Александр Кочубаев.
Напомним, что Кочарян-младший был задержан во время одной из акций протеста с требованием отставки Никола Пашиняна перед зданием правительства. После заключения под стражу он подал заявление о том, что в отношении него было совершено насилие, возбуждено дело по статье о пытках, однако ни один полицейский не имеет статуса обвиняемого по этому делу.
В полиции, в свою очередь, сообщили, что Кочарян применил к ним насилие. В связи с этим, также возбуждено уголовное дело, в рамках которого Кочарян обвиняется в насилии в отношении пяти представителей власти и находится под арестом.