Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարիք ունեն հստակեցնելու իրենց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման հարցը. ԱԺ փոխնախագահ
02/11/2023 14:59
Հայաստանի Հանրապետությունը շահագրգռված է, որ Հայաստանի ճանապարհները ապաշրջափակվեն և դրանք գործեն ՀՀ իրավազորության և օրենքների շրջանակներում, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը:
Խոսելով անկլավների մասին՝ Արշակյանը նշեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների դելիմիտացիայի ու դեմարկացիայի շրջանակներում բոլոր տեսակի հարցերը քննարկման ենթակա են, եթե ունեն իրավական հիմքեր, քարտեզագրված են, երկկողմանի համաձայնագրերում գրանցված են:
«Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարիք ունեն հստակեցնելու իրենց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման հարցը և դա գրավոր ընդունելու», - ասաց ԱԺ փոխնախագահը:

Вице-спикер НС: Армении и Азербайджану необходимо прояснить вопрос взаимного признания территориальной целостности
02/11/2023 15:37
Республика Армения заинтересована в том, чтобы дороги Армении были разблокированы и работали в рамках юрисдикции и законов Армении. Об этом сообщил журналистам вице-спикер НС Акоп Аршакян.
Говоря об анклавах, Аршакян отметил, что всевозможные вопросы в рамках делимитации и демаркации границ Армении и Азербайджана подлежат обсуждению, если они имеют правовые основания, нанесены на карту и зарегистрированы в двусторонних соглашениях.
"Армении и Азербайджану необходимо прояснить вопрос взаимного признания территориальной целостности и принять его в письменной форме", - сказал вице-спикер НС.