«Շատ ուրախ եմ, որ տեսնում ենք մեր տարածաշրջանում Գերմանիայի կողմից ավելի շատ ներգրավվածություն»․ Փաշինյանը՝ Բերբոքին
03/11/2023 21:45
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքի գլխավորած պատվիրակությանը, հայտնում են կառավարությունից։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Հարգելի տիկին նախարար, ողջունում եմ Ձեզ և Ձեր պատվիրակությանը Հայաստանի Հանրապետությունում, շատ ուրախ եմ այս հնարավորության համար։ Գիտեք, որ մենք շատ ենք կարևորում մեր երկկողմ հարաբերությունները Գերմանիայի հետ, ինչը կարևոր է ոչ միայն մեր երկկողմ հարաբերությունների, այլև առավել լայն տեսանկյունից։ Շատ ուրախ եմ, որ տեսնում ենք մեր տարածաշրջանում Գերմանիայի կողմից ավելի շատ ներգրավվածություն, նաև մեր հարաբերություններում առկա է նոր դինամիկա։ Կարծում եմ՝ Ձեր այցը դրա լավագույն արտահայտությունն է և վստահ եմ՝ մենք այսօր կունենանք իրական հնարավորություն քննարկելու մեր հարաբերություններին վերաբերող բազմաթիվ հարցեր»։
Իր հերթին Անալենա Բերբոքն ասել է. «Պարոն վարչապետ, շնորհակալություն մեզ ընդունելու համար։ Սա մեզ համար նույնպես շատ կարևոր է։ Կարծում եմ՝ արդեն կարևոր հանդիպում ենք ունեցել Արտաքին գործերի նախարարությունում, այսօր այցելել եմ նաև Ձեր խաղաղապահ առաքելությանը, լսել եմ հայկական և գերմանական զինված ուժերի միջև համագործակցության մասին, ինչը մեր սերտ համագործակցության կարևոր ցուցիչ է։ Մենք բարձր ենք գնահատում այն հանգամանքը, որ հնարավորություն ունենք այսքան խորքային մտքերի փոխանակություն ունենալ Ձեր կառավարության հետ այս դժվարին ժամանակներում, երբ այդքան կարևոր է համատեղ աշխատել Եվրոպական մայրցամաքի համար»։
Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանի և Գերմանիայի միջև տնտեսական կապերի հետագա զարգացման ու ամրապնդման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը: Մասնավորապես, մտքեր են փոխանակվել էներգետիկայի և այլ ուղղություններով փոխգործակցությունն ընդլայնելու հնարավորությունների շուրջ: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է հայկական շուկայում գերմանական կապիտալի ընդլայնմամբ:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի ԼՂ մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանությանն ու ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, դրա հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին: Կարևորվել է միջազգային հանրության օժանդակությունը` առկա խնդիրների լուծման գործում: Անալենա Բերբոքը հայտնել է, որ Գերմանիան նախատեսում է Հայաստանին ավելի քան 9 մլն եվրոյի հումանիտար օգնություն տրամադրել:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության և դրա հետագա ընդլայնման շուրջ: Անալենա Բերբոքը նշել է, որ Գերմանիայի կառավարությունը և ԵՄ-ն պատրաստ են հետագայում ևս անհրաժեշտ օժանդակություն ցուցաբերել ՀՀ կառավարությանը ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգն առաջ մղելու նպատակով:
Քննարկվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր: Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է խաղաղությանը միտված գործընթացում Գերմանիայի և կանցլեր Օլաֆ Շոլցի անձնական ներդրումը: Շեշտվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում Հայաստանի վարչապետի, Ֆրանսիայի նախագահի, Գերմանիայի կանցլերի և Եվրոպական խորհրդի նախագահի քառակողմ հայտարարության մեջ տեղ գտած սկզբունքների կարևորությունը:
Տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման համատեքստում երկուստեք ընդգծվել է նաև Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության գործունեության կարևորությունը:

Я очень рад, что мы видим увеличение участия Германии в нашем регионе: Пашинян – Анналене Бербок
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с министром иностранных дел Германии Анналеной Бербок.
Премьер-министр Пашинян отметил: “Уважаемая госпожа министр, приветствую Вас и Вашу делегацию в Республике Армения, очень рад этой возможности. Вы знаете, что мы придаем большое значение нашим двусторонним отношениям с Германией, что важно не только с точки зрения наших двусторонних отношений, но и в более широком аспекте. Я очень рад, что мы видим увеличение участия Германии в нашем регионе, а также новую динамику в наших отношениях. Я думаю, что Ваш визит является лучшим проявлением этого, и я уверен, что сегодня у нас будет реальная возможность обсудить множество вопросов, связанных с нашими отношениями”.
В свою очередь, Анналена Бербок отметила: “Господин премьер-министр, спасибо, что приняли нас. Для нас это тоже очень важно. Думаю, у нас уже была важная встреча в министерстве иностранных дел, сегодня я также посетила Вашу миротворческую миссию, послушала о сотрудничестве между вооруженными силами Армении и Германии, что является важным показателем нашего тесного сотрудничества. Мы высоко ценим тот факт, что у нас есть возможность так глубоко обменяться мыслями с Вашим правительством в эти трудные времена, когда для европейского континента так важно работать вместе”.
Собеседники подчеркнули важность реализации последовательных шагов по дальнейшему развитию и укреплению экономических связей между Арменией и Германией. В частности, состоялся обмен идеями о возможностях расширения сотрудничества в энергетическом и других направлениях. Никол Пашинян подчеркнул, что правительство Армении заинтересовано в расширении капитала Германии на армянском рынке.
Были затронуты вопросы насильственного переселения более 100 тысяч наших соотечественников из Нагорного Карабаха в результате проводимой Азербайджаном политики этнической чистки и сложившейся гуманитарной ситуации, а также шаги правительства Армении по ее преодолению. Была подчеркнута важность поддержки международного сообщества в решении существующих проблем. Анналена Бербок сообщила, что Германия планирует предоставить Армении гуманитарную помощь на сумму более 9 млн евро.
Состоялся обмен мыслями о сотрудничестве Армения-Европейский союз и его дальнейшем расширении. Анналена Бербок отметила, что правительство Германии и ЕС готовы оказать правительству Армении необходимую помощь для продвижения повестки демократических реформ.
Были обсуждены вопросы, связанные с процессом нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Премьер-министр Пашинян подчеркнул личный вклад Германии и канцлера Олафа Шольца в мирный процесс. Была подчеркнута важность принципов регулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, отраженных в четырехстороннем заявлении премьер-министра Армении, президента Франции, канцлера Германии и председателя Европейского совета.
В контексте укрепления мира и стабильности в регионе двусторонне была также подчеркнута важность деятельности наблюдательной миссии Европейского союза в Армении.