ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությունը պետք է շահեկան լինի նաև Ադրբեջանի համար․ Գերմանիայի ԱԳ նախարար
03/11/2023 17:56
Հայաստանում գտնվող Գերմանիայի ԱԳ նախարար Աննալենա Բերբոքը ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց՝ ցանկանում են ամրապնդել ԵՄ առաքելության գործունեությունը Հայաստանում, բայց այդ առաքելությունը «պետք է շահեկան լինի նաև Ադրբեջանի համար»։
«ԵՄ դիտորդական առաքելության միջոցով մենք փորձում ենք կոնկրետ աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին, հասնել կայունության և վստահության։
Եվս մեկ անգամ ընդգծում ենք, որ ցանկանում ենք ամրապնդել ԵՄ առաքելության գործունեությունը։
Կարևոր է արձանագրել, որ ԵՄ, հանձին այս առաքելության , չեզոք միջնորդ է այստեղ՝ Հայաստանում, և այս առաքելությունը պետք է շահեկան լինի նաև Ադրբեջանի համար»,- ասաց Գերմանիայի ԱԳ նախարարը։

Министр иностранных дел Германии: Деятельность наблюдательной миссии ЕС должна быть выгодна и Азербайджану
03/11/2023 18:14
Находящаяся в Армении министр иностранных дел Германии Анналена Бербок заявила на пресс-конференции, что они хотят усилить деятельность миссии ЕС в Армении, но эта миссия "должна быть выгодна и Азербайджану".
"Через миссию наблюдателей ЕС мы пытаемся оказать конкретную поддержку Армении, добиться стабильности и доверия.
Еще раз подчеркиваем, что хотим усилить деятельность миссии ЕС.
Важно отметить, что ЕС является нейтральным посредником здесь, в Армении, и эта миссия также должна быть выгодна Азербайджану", - сказала министр иностранных дел Германии.