«Գերմանիան միշտ աջակցել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը և Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս է համարում»․ Բերբոքը՝ Բայրամովին
04/11/2023 21:26
Գերմանիան ու ԵՄ պատրաստ են շարունակել աջակցել Հայաստանին ու Ադրբեջանին՝ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, հայտարարել է Երևանից Բաքու մեկնած Գերմանիայի ԱԳ նախարար Աննալենա Բերբոքը՝ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ ասուլիսի ժամանակ։
«Տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը Հայաստանի  ու Ադրբեջանի շահերից է բխում, Գերմանիան ու ԵՄ պատրաստ են շարունակել աջակցել կողմերին՝ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում»,- Բերբոքի խոսքերն է մեջբերել «Ինտերֆաքս Ադրբեջան»-ը։
Գերմանիայի ԱԳ նախարարը հավելել է․ «Գերմանիան միշտ աջակցել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը և Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս է համարում»։
Աննալենա Բերբոքի ձևակերպմամբ՝ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հետ կապված՝ Ադրբեջանի կողմից նկատելի են «շատ դրական ազդակներ»։
Հիշեցնենք՝ երեկ Երևանում Գերմանիայի ԱԳ նախարարի հետ ասուլիսի ժամանակ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել էր՝  առկա են լուրջ մտավախություններ, քանի որ Ադրբեջանը տարածքային պահանջներ ունի Հայաստանի նկատմամբ։
Բերբոքն իր հերթին հայտարարել էր՝ Գերմանիան ու ԵՄ-ն «ազնիվ միջնորդ են» ՀՀ և Ադրբեջանի համար։
Նա նշել էր նաև, թե մտադիր են ընդլայնել ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում, սակայն այդ առաքելության գործունեությունը «պետք է շահավետ լինի նաև Ադրբեջանի համար»։

Бербок Байрамову: "Германия всегда поддерживала территориальную целостность Азербайджана и считает Карабах частью Азербайджана"
04/11/2023 21:50
Германия и ЕС готовы и дальше поддерживать Азербайджан и Армению в вопросе нормализации отношений, заявила глава МИД ФРГ Анналена Бербок. Об этом заявила прибывшая из Еревана в Баку министр иностранных дел Германии Анналена Бербок, на пресс-конференции с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
"Установление мира в регионе отвечает интересам Армении и Азербайджана, Германия и ЕС готовы и дальше поддерживать обе стороны в вопросе нормализации отношений", - приводит слова Бербок "Интерфакс-Азербайджан".
Министр иностранных дел Германии добавила: «Германия всегда поддерживала территориальную целостность Азербайджана и считает Карабах частью Азербайджана».
По словам Анналены Бербок, относительно процесса нормализации отношений с Арменией со стороны Азербайджана заметны " позитивные сигналы".
Напомним, вчера в ходе совместной пресс-конференции с главой МИД Германии в Ереване министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что существуют серьезные опасения, поскольку у Азербайджана есть территориальные претензии к Армении.
Бербок, в свою очередь, заявила, что Германия и ЕС являются «честными посредниками» для Армении и Азербайджана.
Она также отметила, что они намерены расширить наблюдательную миссию ЕС в Армении, но деятельность этой миссии "должна быть выгодна и Азербайджану".