Երբ Միացյալ նահանգները ցանկանա «լեգիտիմացնել» իր գործողությունները Մերձավոր Արևելքում,  ՆԱՏՕ-ն ուղիղ կներգրավվի հակամարտության մեջ․ ՌԴ ԱԳ փոխնախարար
04/11/2023 20:18
Երբ Միացյալ նահանգները ցանկանա «լեգիտիմացնել» իր գործողությունները Մերձավոր Արևելքում, ՆԱՏՕ-ն ուղիղ կներգրավվի հակամարտության մեջ․ ՌԴ ԱԳ փոխնախարար
Ռուսաստանում չեն բացառում՝ ՆԱՏՕ-ն Մերձավոր Արևելքում հակամարտությանը ուղղակիորեն կներգրավվի, եթե ԱՄՆ-ին անհրաժեշտ լինի «լեգիտիմացնել» իր գործողությունները։ «Ռիա Նովոստի»-ի հետ զրույցում այդպիսի կարծիք է հայտնել ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Ալեքսանդր Գրուշկոն։
«ՆԱՏՕ-ն այն դերակատարը չէ, որն այս պահին կցանկանար, որ առաջին պլանում հայտնվեր այս հակամարտությունում։ Ավելի հավանական է, որ ՆԱՏՕ-ի գործոնը օգտագործեն այն դեպքում, երբ ԱՄՆ-ին անհրաժեշտ լինի լեգիտիմացնել իր գործողությունները Մերձավոր Արևելքում կամ լեգիտիմացնել իր դիրքորոշումը՝ հակամարտության վերաբերյալ»,- ասել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարարը։
Նա հավելել է՝ Արևմուտքում գլխավոր դերակատարությունն ԱՄՆ-ն է ստանձնել․ երբ Միացյալ Նահանգներին ինչ-որ բան է պետք լինում անել, նա դաշնակիցների կարծիքի հետ հաշվի չի նստում։
«Օրինակ, Իրաքում պատերազմի ժամանակ ՆԱՏՕ-ի երկու անդամ երկրներ կտրականապես դեմ էին ԱՄՆ գործողություններին, բայց երբ ԱՄՆ-ին անհրաժեշտ է լինում «լեգիտիմացնել» իր գործողությունները, նա ձգտում է ամեն կերպ, առանց միջոցների հետ հաշվի նստելու, հասնել դաշնակիցների աջակցությանը․ որքան շատ երկրներ աջակցեն նրան, այնքան ԱՄՆ-ի գործողություններն ավելի «օրինական» կթվան»,- ասել է Գրուշկոն։

Если США понадобится "придать легитимности" своим действиям, НАТО может вступить в конфликт на Ближнем Востоке
04/11/2023 20:11
В Москве допускают возможность того, что фактор НАТО и вовлеченность альянса в конфликт на Ближнем Востоке проявится в том случае, если США понадобится "придать легитимности" своим действиям, заявил РИА Новости замглавы МИД РФ Александр Грушко в кулуарах Евразийского экономического форума.
"НАТО в настоящий момент не является тем игроком, который хотел бы выйти на передний план в этом вопросе. Скорее всего, фактор НАТО может проявиться в том случае, если США потребуется легитимизировать свои действия или свою позицию", - предположил Грушко.
При этом он отметил, что у России и НАТО "нет вообще никаких контактов", в том числе и по ближневосточному конфликту. Замминистра подчеркнул, что Москве "очевидно намерение НАТО глобализировать альянс, расширить сферу применения де-факто Вашингтонского договора".
"Но главный западный фактор на Ближнем Востоке - это США. США, когда им нужно, они никогда у союзников разрешения не спрашивают. Например, война в Ираке - две страны НАТО были категорически против (операции США - ред.). Но, когда США нужна "легитимизация" их действий - чем больше стран поддерживают, тем это выглядит более легитимно, - они прибегают к поддержке союзников или пытаяются ее добиться, иногда ломая через колено", - заключил Грушко.