Հիմա ո´չ Արցախ գնալու ճանապարհ կա, ո´չ էլ՝ մեր որոշ ընկերներին հանդիպելու հնարավորություն. Տիգրան Աբրահամյան
06/11/2023 10:38
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը կիսվել է իր տպավորություններով Արցախի ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանի մասին, որն այժմ Բաքվի բանտում է։
Աբրահամյանը հիշել է «լավ ու հպարտ ժամանակները», երբ գնում էին Արցախ, ընկերներին հանդիպում, տարբեր հարցեր քննարկում, համատեղ նախաձեռնություններ պլանավորում:
«Հիմա ո´չ Արցախ գնալու ճանապարհ կա, ո´չ էլ մեր որոշ ընկերներին հանդիպելու հնարավորություն կա:
ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Դավիթ Իշխանյանին 6-7 տարի է՝ ճանաչում եմ: Արցախի ու, առհասարակ, հայկական իրականության ամենապարկեշտ ու ազնիվ գործիչներից է, ով անսահման սիրում է Արցախը:
Իշխանյանի հետ շատ էինք շփվում և´ Արցախում աշխատածս տարիներին, և´ դրանից հետո:
Նրա հետ երկար կարելի էր զրուցել բոլոր թեմաներով․ մարդկային հարաբերություններից՝ մինչև քաղաքական ամենասուր իրավիճակներ։ Միշտ հավասարակշռված էր, օբյեկտիվ և իրադրությունը միշտ բազմաթիվ դիտանկյուններից էր վերլուծում:
Առհասարակ, Արցախում և Հայաստանում չեմ հանդիպել մարդու, ով, անկախ քաղաքական կողմնորոշումներից կամ դիրքորոշումներից, դրական չէր արտահայտվում Դավիթ Իշխանյանի մասին:
Իշխանյանի հետ լիքը կիսատ զրույցներ ու անելիքներ ունենք և իր վերադարձից հետո, անշուշտ, դրանց մասին խոսելու ու պլանավորելու ժամանակ կգտնենք:
Ազատությո՛ւն Դավիթ Իշխանյանին և Բաքվի բանտերում գտնվող մեր բոլոր հայրենակիցներին` անկախ նրանից, թե ով և ինչ հանգամանքներում է հայտնվել բանտում»,- Facebook-ում գրել է Տիգրան Աբրահամյանը։

Абрамян: Сейчас нет возможности ни поехать в Арцах, ни встретиться с кем-то из наших друзей
Депутат фракции "Честь имею" НС Тигран Абрамян поделился своими впечатлениями о председателе НС Арцаха Давиде Ишханяне, который в настоящее время находится в тюрьме в Баку.
Абрамян вспомнил «хорошие времена, когда все были горды», когда они езжали в Арцах, встречались с друзьями, обсуждали различные вопросы, планировали совместные инициативы.
«Сейчас нет возможности ни поехать в Арцах, ни встретиться с кем-то из наших друзей.
Члена Бюро АРФД Давида Ишханяна я знаю уже 6-7 лет. Он один из самых порядочных и честных деятелей Арцаха и вообще армянской действительности, безмерно любящий Арцах.
Мы много общались с Ишханяном как в те годы, когда я работал в Арцахе, так и после этого.
С ним можно было долго разговаривать на любые темы: от человеческих отношений до самых острых политических ситуаций. Он всегда был уравновешенным, объективным и всегда анализировал ситуацию с разных точек зрения.
В целом, в Арцахе и Армении я не встретил человека, который, независимо от политических взглядов и позиций, не отзывался бы о Давиде Ишханяне положительно.
У нас с Ишханяном много незаконченных разговоров и дел, и после его возвращения мы обязательно найдем время поговорить о них и спланировать.
Свободу Давиду Ишханяну и всем нашим соотечественникам, находящимся в тюрьмах Баку, независимо от того, кто и при каких обстоятельствах оказался в тюрьме", - написал Тигран Абрамян в Facebook.