ՍԴ որոշումը ենթադրում է, որ Լևոն Քոչարյանն անհապաղ պետք է ազատ արձակվի, սակայն ՔԿՀ-ում երկու ժամից ավելի է՝ սպասում են դատախազի գրությանը, որ նրան ազատ արձակեն․ Փաստաբան
06/11/2023 18:02
ՍԴ որոշման ուժով՝ Լևոն Քոչարյանը նույնիսկ մեկ րոպե ավելի անազատության մեջ գտնվել չի կարող, ՍԴ որոշումը ենթադրում է, որ Լևոն Քոչարյանն անհապաղ պետք է ազատ արձակվի, քանի որ խափանման միջոցն այս պահի դրությամբ արդեն համարվում է վերացված և այն վերացնելու վերաբերյալ առանձին դատախազի որոշման առկայությունն անհրաժեշտ չէ, սակայն երկու ժամից ավելի է՝ ՔԿՀ-ում սպասում են դատախազի որոշմանը, որպեսզի Լևոն Քոչարյանին ազատ արձակեն, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Լևոն Քոչարյանի փաստաբաններից Էրիկ Ալեքսանյանը։
«Ես դժվար եմ պատկերացնում, թե ինչու  է այդ որոշումը կազմվում արդեն 2 ժամից ավելի»,- ընդգծեց փաստաբանը՝ հավելելով՝ ֆորմալ առումով են ձգձգում են ազատ արձակելու պրոցեսը, սակայն չեն էլ կարող Լևոն քոչարյանին ազատ չարձակել, քանի որ այս դեպքում դա կարող է դիտվել որպես պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում։
«Այդ դեպքում բոլորը պատասխանատվության ենթակա կլինեն՝ լիազորություների չարաշահման տեսանկյունից»,- ասաց Էրիկ Ալեքսանյանը՝ միաժամանակ նշելով՝ չի կարծում, որ այդպիսի բան տեղի ունենա։

Адвокат: Решение Конституционного суда предполагает, что Левон Кочарян должен быть немедленно освобожден, однако записки прокурора о его освобождении ждут уже более двух часов
06/11/2023 18:41
В силу решения Конституционного суда Левон Кочарян не может находиться в заключении ни одной минуты, решение Конституционного суда предполагает, что Левон Кочарян должен быть немедленно освобожден, поскольку мера пресечения уже считается снятой и для ее отмены не обязательно иметь отдельное постановление прокурора, однако в УИУ уже более двух часов ждут решения прокурора об освобождении Левона Кочаряна, об этом журналистам сообщил один из адвокатов Левона Кочаряна Эрик Алексанян.
"Мне сложно представить, почему это решение принимается более 2 часов", - подчеркнул адвокат, добавив, что они формально затягивают процесс освобождения, но не освободить Левона Кочаряна не могут, потому что в данном случае это видно как злоупотребление должностными полномочиями.
"В таком случае за злоупотребление властью ответственность будут нести все", - заявил Эрик Алексанян, отметив при этом, что не думает, что подобное произойдет.