Ընկճվելու խնդիր չկա, պայքար է․ Լևոն Քոչարյան
Լևոն Քոչարյանն ազատ արձակվեց և դուրս եկավ քրեակատարողական հիմնարկից։ Լրագրողների հետ զրույցում նա նշեց՝ միայն ինքը չէ, որ քաղաքական հետապնդման է ենթարկվում գործող իշխանությունների կողմից։
«Գիտեք՝ ինչքան էլի մարդիկ կան շինծու մեղադրանքներով գտնվում են բանտում, այնպես որ այս առումով ես նրանցից մեկն եմ»,- ասաց Լևոն Քոչարյանը։
Պատգամավորական մանդատն օրենքի ուժով իրեն հասնելու մասին Լևոն Քոչարյանը նոր է իմացել։
«Դա ինձ համար անակնկալ էր»,- ասաց նա։
Դիտարկմանը՝ գուցե իշխանությունները որոշեն շարունակել քաղաքական հետապնդումն ու իրեն պատգամավորական մանդատից զրկելու խնդիր առաջանա, Լևոն Քոչարյանն արձագանքեց․
«Այս մարդկանցից ես ամեն ինչ էլ սպասում եմ, նրանք ամեն ինչի ընդունակ են, որովհետև այն, ինչ ինձ հետ տեղի ունեցավ, պարզապես զավեշտ էր»։
Նա նշեց նաև՝ ՔԿՀ-ում պահման պայմաներն այնպիսին էին, ինչպիսին բոլոր մյուսների համար են։
«Ընկճվելու խնդիր չկար։ Երբ տեսնում ես՝ ինչի համար են քեզ պահում, երբ գիտես՝ սուտ ցուցմունքի հիման վրա են ազատազրկել, իհարկե, ամենահաճելի զգացողությունը չէ, բայց նաև հասկանում ես, որ պայքար է, հասկանում ես, թե ովքեր են դիմացիններդ, ինչի են նրանք ընդունակ, և այդ առումով չես ընկճվում, շարունակում ես պայքարը, քանի որ գիտես նաև՝ մենակ դու չես, շատ ուրիշ արժանավոր մարդկանց են այսօր էլի այսպիսի ծիծաղելի մեղադրանքներով ամեն գնով պահում բանտերում»,- ասաց Լևոն Քոչարյանը։

Левон Кочарян: нет причины пасть духом, это борьба
Левон Кочарян был освобожден и покинул УИУ. В беседе с журналистами он отметил, что не единственный, кто подвергается политическому преследованию со стороны нынешних властей.
"Вы знаете, сколько еще людей сидят в тюрьме по сфабрикованным обвинениям, поэтому в этом смысле я один из них", - сказал Левон Кочарян.
Левон Кочарян только что узнал о том, что получит депутатский мандат в силу закона.
«Для меня это было сюрпризом», - сказал он.
На вопрос, что власти могут решить продолжить политическое преследование и лишить его депутатского мандата, Левон Кочарян ответил:
«Я ожидаю всего от этих людей, они способны на все, потому что то, что случилось со мной, было всего лишь шуткой».
Он также отметил, что условия содержания в УИУ были такими же, как и для всех остальных.
«Не было причины пасть духом. Когда видишь, за что тебя держат в заключении, когда знаешь, что тебя посадили на основании ложных показаний, это, конечно, не самое приятное чувство, но и понимаешь, что это борьба, понимаешь, кто стоит перед тобой, на что они способны, и поэтому не падаешь духом, продолжаешь борьбу, потому что осознаешь, что ты не один такой, многих других достойных людей любой ценой держат в тюрьмах такими же нелепыми обвинениями", - сказал Левон Кочарян.