Ամեն ինչ արվում է, որ փակվի Արցախի հիմնախնդիրը, բայց ո՛չ ես, ո՛չ Էդմոն մարուքյանները չեն կարող փակել Արցախի հարցը. Մետաքսե Հակոբյան
06/11/2023 13:04
Արցախի պետական ինստիտուտները՝ անկախ նրանից, իրենք թույլ կտան, թե  թույլ չեն տա՝ կան և գործելու են, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանի հայտարարությանը, որ «ՀՀ-ում Արցախի ոչ մի ինստիտուտ չի գործելու, դա ազգային անվտանգության հարց է»։
«Արցախի նախագահի հրամանագրով այդ ինստիտուտների ղեկավարներն իրենց գործունեությունը ծավալելու են հասարակական  հիմունքներով, իսկ ԱԺ-ն որևէ մեկը ո՛չ կարող է լուծարել, ո՛չ էլ լուծարվել է։ ԱԺ-ն կա և գործելու է՝ ի շահ հայկականության, ի շահ Արցախի  ու Հայաստանի, և Էդմոն Մարուքյանը չէ, որ պետք է որոշի՝ որոնք են վտանգները Հայաստանի Հանրապետության համար», - ասաց նա։
Ըստ Հակոբյանի՝ նման հայտարարությունը հակահայ, հակաարցախյան, հակահայաստանյան գործչից միայն կարելի էր լսել։
«Նույն մարուքյանները թող իրենց ականջին օղ անեն, որ ազգային անվտանգության բոլոր բաղադրիչներն իրենք են խաթարել, վտանգել են և՛ ՀՀ-ում, և՛ Արցախում, և՛ սփյուռքում և, ընդհանրապես, մեր հայրենակիցների ֆիզիկական գոյությունն են իրենց քաղաքական գործունեության արդյունքում վտանգել», - ասաց նա։
Ի գիտություն ազգային անվտանգության մասին մտահոգվողների՝ ԱՀ ԱԺ պատգամավորը նշեց, որ այստեղ ցանկացած գործունեություն ծավալելուց,  ցանկացած խոսք ասելուց առաջ Արցախից յուրաքանչյուր գործիչ բազմաթիվ անգամ չափում է հնարավոր բոլոր վտանգները. «Չենք անելու որևէ քայլ, որ կվտանգի Հայաստանի Հանրապետությունը. և՛ ՀՀ-ն չպետք է վտանգել, և՛ Բաքվում գերության մեջ գտնվող Արցախի խորհրդանիշները և, ընդհանրապես, մեր հայրենակիցներին։ Մենք շատ լավ գիտենք՝ ինչ է ասել ազգային անվտանգություն, որովհետև մենք այդ վտանգների միջով արդեն շուրջ 5 տարի է՝ անցնում ենք իրենց քաղաքականության շնորհիվ»։
Դիտարկմանը, թե ենթադրելի՞ է, որ նրանք նաև ՀՀ կառավարության կողմից խոչընդոտների կհանդիպեն՝ Հակոբյանը պատասխանեց. «Արդեն իսկ կան, և մենք ամեն օր ենք խոչընդոտներ հաղթահարում, ի դեմս, այո՛, ՀՀ-ի իշխանության։ Գումարած դրան՝ իրենք փորձում են վախի մթնոլորտով ազդել, բայց իրենք մոռացել են հա՞, որ մենք Ադրբեջանի պատերազմական գործողությունների մեջ ենք եղել առնվազն 3 տարի շարունակ,  եթե դիմակայել ենք և որոշ մարդիկ ողջ են մնացել, ուրեմն պետք է ցույց տան, որ մենք կանգ չենք առնելու։ Արցախի  ազատագրական շարժումը և հայկականության հարցը մենք չենք բացել։ Դա սկսվել է 35 տարի առաջ, և մեզնից որևէ մեկը՝ ո՛չ ես, ո՛չ էդմոն մարուքյանները չեն կարող այդ հարցը փակել։ Այդ հարցը երբևէ չի փակվելու»։
Հակոբյանը նշեց, որ ընդհակառակը՝ բոլորը պետք է հասկանան, որ իրենց գործունեության արդյունքում վտանգված է և՛ ՀՀ-ն, և՛ ամեն ինչ արվում է, որ փակվի Արցախի հիմանխնդիրը։ Ուստի, մենք՝ բոլորս պետք է գործենք այնպես, որ բոլոր վտանգները կարողանանք չեզոքացնել, և թույլ չտանք, որ Արցախի հարցը փակվի», - նշեց նա։

Метаксе Акопян: Делается все, чтобы закрыть Арцахский вопрос, но ни я, ни Эдмон марукяны не можем закрыть Арцахский вопрос
06/11/2023 13:26
Государственные институты Арцаха, независимо от того позволят они этого или нет, существуют и будут функционировать. Заявила в беседе с Aysor.am депутат НС Арцаха Метаксе Акопян, ссылаясь на заявление посла по особым поручениям в Армении Эдмона Марукяна, что «ни один институт Арцаха не будет работать в Республике Армения, это вопрос национальной безопасности».
"Согласно указу президента Арцаха, руководители этих учреждений будут осуществлять свою деятельность на общественных началах, а Национальное собрание не может быть никем распущено и не распущено. Национальное собрание существует и будет действовать в интересах армянства, в интересах Арцаха и Армении, и не Эдмон Марукян должен решать, в чем опасность для Республики Армения", - сказала она.
По словам Акопян, такое заявление можно было услышать только от антиармянского, антиарцахского деятеля.
«Те же марукяны пускай хорошо запомнят, что они в результате своих политических действий подорвали и поставили под угрозу все составляющие национальной безопасности и в Армении, и в Арцахе, и в Диаспоре и в целом поставили под угрозу физическое существование наших соотечественников в результате своей политической деятельности", - сказала она.
Для сведения тех, кто обеспокоен вопросами национальной безопасности, депутат НС Республики Арцах отметила, что прежде чем совершить какое-либо действие или сказать какое-либо слово, каждый деятель Арцаха многократно измеряет все возможные опасности.
«Мы не предпримем никаких шагов, которые поставят под угрозу Республику Армения: и Республика Армения не должна подвергаться опасности, и символы Арцаха, находящиеся в плену у Баку, и вообще все наши соотечественники. Мы очень хорошо знаем, что такое национальная безопасность, потому что благодаря их политике мы переживаем эти опасности уже около 5 лет».
На вопрос, предполагает ли она, что они также столкнутся с препятствиями со стороны правительства Республики Армения, Акопян ответила: «Уже сталкиваемся, и мы каждый день преодолеваем препятствия в лице, да, правительства Республики Армения. Кроме того, они пытаются создать атмосферу страха, но разве они забыли, что мы участвуем в военных действиях Азербайджана уже как минимум 3 года, если мы сопротивлялись и некоторые люди выжили, то они должны показать, что мы не остановимся. Арцахское освободительное движение и вопрос армянства не мы открыли. Это началось 35 лет назад, и никто из нас, ни я, ни Эдмон марукяны, не можем закрыть этот вопрос. Этот вопрос никогда не будет закрыт».
Акопян отметила, что, наоборот, все должны понимать, что в результате их деятельности Республика Армения также находятся в опасности, и делается все, чтобы закрыть АРцахский вопрос. Поэтому мы все должны действовать таким образом, чтобы нейтрализовать все опасности и не допустить закрытия Арцахского вопроса", - сказала она.