Հայաստանում նախատեսում են կիրառել ջրծաղիկի դեմ պատվաստանյութ
Այս մասին ասաց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2024թ պետական բյուջեի նախագծի նախնական քննարկումներում:
Նախարարը ներկայացրեց, որ 2024-ին Իմունականխարգելման ազգային ծրագրի համար հատկացումներն ավելանալու են 16.4 տոկոսով՝ 728 մլն դրամի շրջանակներում:
«Դրա շնորհիվ մեր երկրում կարողանալու ենք ներդնել ջրծաղիկի պատվաստանյութի կիրառումը: Կարծում եմ՝ սա կնպաստի մեզ մոտ երեխաների, նաև զորակոչիկների առողջության պահպանմանն ու աշխատունակության պահպանմանը, նաև որոշակի առումով անվտանգային կարևոր լուծում է», - ասաց Ավանեսյանը:
Նախարարը նկատեց, որ ջրծաղիկը  բարձր վարակելիություն ունի: Եվ եթե, օրինակ,  մանկապարտեզում մեկ խմբում ջրծաղիկի դեպք է գրանցվում, ապա այդ հաստատությունում գրեթե բոլորը վարակվում են, լինում են նաև ծանր դեպքեր:

В 2024 году Минздрав Армении намерен начать вакцинацию от ветрянки
В 2024 году Минздрав Армении намерен начать вакцинацию от ветрянки. Об этом заявила министр здравоохранения Анаит Аванесян на обсуждении проекта госбюджета на 2024 год на уровне парламентских комиссий.
Министр представила, что в 2024 году ассигнования на Национальную программу иммунизации увеличатся на 16,4 процента, в рамках 728 млн драмов.
«Благодаря этому мы сможем начать в нашей стране вакцинацию от ветрянки. Я думаю вакцинация поможет снизить заболеваемость среди детей, а также призывников", - сказал Аванесян.