Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը մանրամասներ է ներկայացրել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց կենսաթոշակների և նպաստների վերաբերյալ
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը մանրամասներ է ներկայացրել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց կենսաթոշակների և նպաստների վերաբերյալ։
Հոկտեմբերի 26-ին կայացած նիստում Կառավարությունն ընդունել է ԼՂ–ից բռնի տեղահանված անձանց ժամանակավոր պաշտպանության տակ վերցնելու մասին որոշում:
Ըստ այդմ՝ օրենքի ուժով նրանք ունեն կենսաթոշակի և նպաստի իրավունք, եթե բավարարում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված պահանջներին:
Այսինքն, անկախ ԼՂ-ում կենսաթոշակ կամ նպաստ ստացած լինելու հանգամանքից, ԼՂ–ից բռնի տեղահանված անձինք ՀՀ-ում կենսաթոշակի կամ նպաստի իրավունք ձեռք կբերեն Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Մեր հայրենակիցների կենսաթոշակի կամ նպաստի իրավունքը ՀՀ-ում իրացնելու համար անհրաժեշտություն է առաջացել կատարել օրենսդրակական փոփոխություններ, որոնցով կհստակեցվեն կենսաթոշակի կամ նպաստի իրավունքի իրացման (օրինակ՝ կենսաթոշակ նշանակելու համար դիմելու, ստաժի հաշվարկման և այլն) ընթացակարգերը: Անհրաժեշտ է փոփոխություններ կատարել նաև համապատասխան տեղեկատական բազաները ձևավորելը և վարելն ապահովող ծրագրային համակարգերում:
Մասնավորապես՝ առաջիկայում կստեղծվի հարթակ, որը ԼՂ–ից բռնի տեղահանված անձանց հնարավորություն կտա առցանց դիմել կենսաթոշակ (եթե ԼՂ-ում ստացել են կենսաթոշակ), երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստ, մայրության նպաստ, խնամքի նպաստ նշանակելու համար։
Եթե անձը ԼՂ-ում չի ստացել կենսաթոշակ, ապա ՀՀ-ում կենսաթոշակ նշանակելու համար նա պետք է անձամբ դիմի Միասնական սոցիալական ծառայության ցանկացած տարածքային բաժին:
Կենսաթոշակ կամ նպաստ նշանակելու համար դիմելու քայլերը կներկայացվեն առաջիկայում:
Տեղեկացնում ենք, որ ԼՂ մեր հայրենակիցներին կենսաթոշակ նշանակելու դեպքում, նրանց կենսաթոշակի իրավունք տվող տարիքը մինչև հոկտեմբերի 28-ը լրացած լինելու դեպքում կենսաթոշակ կվճարվի հոկտեմբերի 28-ից սկսած:
Կարևոր դիտարկում․ կենսաթոշակ կամ նպաստ նշանակելու համար օրենսդրությամբ ամրագրված պարտադիր պայման է ՀՀ բնակության վայրի հասցեով հաշվառված լինելը: Սա նշանակում է, որ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձինք մինչև կենսաթոշակ կամ նպաստ նշանակելու համար դիմելը պետք է հաշվառվեն այն վայրի հասցեով, որտեղ տվյալ պահին բնակվում են։ Հակառակ դեպքում նրանց դիմումները կմերժվեն:

В Минтруда и социальных вопросов представили подробности о пенсиях и пособиях вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха
06/11/2023 14:55
В Минтруда и социальных вопросов представили подробности о пенсиях и пособиях вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
На состоявшемся 26 октября заседании правительства было принято решение взять под временную защиту вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
Согласно закону они имеют право на пенсии и пособия, если соответствуют требованиям, установленным законодательством Республики Армения.
Иными словами, независимо от обстоятельств получения пенсии или пособия в Нагорном Карабахе лица, вынужденно перемещенные из Нагорного Карабаха, приобретут право на пенсию или пособие в Республике Армения в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
Для реализации права наших соотечественников на пенсию или пособие в Республике Армения необходимо внести законодательные изменения, которые определят порядок реализации права на пенсию или пособие (например, обращение за пенсией, подсчет стажа и др.). Также необходимо внести изменения в программные комплексы, поддерживающие создание и управление соответствующими информационными базами.
В частности, в ближайшее время будет создана платформа, которая позволит вынужденно переселенным из Нагорного Карабаха в онлайн режиме подать заявку на получение пенсии (если они получали пенсию в Нагорном Карабахе), единовременного пособия при рождении ребенка, пособия по беременности и родам, пособия по уходу за ребенком.
Если человек не получал пенсию в Нагорном Карабахе, то для назначения пенсии в Армении он должен лично обратиться в любой территориальный отдел Единой социальной службы.
Порядок подачи заявления на получение пенсии или пособия будет представлен в ближайшее время.
Сообщаем, что в случае назначения пенсии нашим соотечественникам из Нагорном Карабаха, в случае достижения ими пенсионного возраста к 28 октября пенсия будет выплачиваться начиная с 28 октября.
Важная заметка: Для назначения пенсии или пособия обязательным условием, установленным законодательством, является регистрация по адресу места жительства в Республике Армения. Это означает, что лица, вынужденно перемещенные из Нагорного Карабаха, должны быть зарегистрированы по адресу места, где они в настоящее время проживают, прежде чем подавать заявление на получение пенсии или пособия. В противном случае их заявки будут отклонены.