Հարավային Կովկասում իրավիճակը ծանր է. ՀԱՊԿ-ը պատրաստ է լիցքաթափել. Գլխավոր քարտուղար
Հարավային Կովկասում իրավիճակը ծանր է, ԱՊՀ անդամ երկրների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների նիստում այս մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը։
«Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում տիրող ծանր իրավիճակին՝ ուզում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ ՀԱՊԿ որոշման նախագիծը, որն ուղղված էր տարածաշրջանում իրավիճակը լիցքաթափելուն, և որը, ցավոք, չընդունվեց անցյալ տարվա նոյեմբերին, մնում է ուժի մեջ մտնի, եթե ձեռք բերվի կոնսենսուս»,- ասել է նա։
Տասմագամբետովի խոսքով՝ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտու հարավային սահմաններում պահպանվում է ահաբեկչական գործունեության, անօրինական միգրացիայի, զենքի և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության վտանգը։
«Մենք պետք է պատրաստ լինենք համատեղ ետ մղել նոր սպառնալիքները և չեզոքացնել տարածաշրջանային անվտանգության մարտահրավերները», - ընդգծել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը։

Ситуация на Южном Кавказе сложная, ОДКБ готов разрядить ситуацию - Тасмагамбетов
Генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов, выступая на встрече секретарей советов безопасности стран СНГ, заявил о сложной ситуации на Южном Кавказе.
«Говоря о сложной ситуации на Южном Кавказе, хочу еще раз акцентировать внимание на том, что проект решения ОДКБ, который был направлен на разрядку ситуации в регионе и который, к сожалению, не был принят в ноябре прошлого года на сессии СКБ, остается в силе в случае достижения консенсуса», - заявил он.
Тасмагамбетов отметил, что на южных рубежах зоны ответственности ОДКБ сохраняется опасность распространения террористической активности, нелегальной миграции и незаконного оборота оружия и наркотиков.