Զելենսկին հայտարարել է՝ 2024 թվականին կրկին «հարձակման են անցնելու»
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Ուկրաինայի զինված ուժերը պատրաստվում են հարձակման նոր փորձեր ձեռնարկել 2024 թվականին, բայց այդպիսի փորձեր կլինեն նաև 2023-ին, հայտնում է Reuters-ը։
«Մենք ծրագիր ունենք, նախանշված են հստակ քաղաքներ, շատ հստակ ուղղություններ, որոնցով մենք առաջ ենք գնալու»,- ասել է Զելենսկին։
Նա միևնույն ժամանակ խոստովանել է, որ նախորդիվ հայտարարած «հակահարձակումը» դանդաղ է առաջ գնում։ Այս համատեքստում Զելենսկին նշել է, որ Արևմուտքից մատակարարված զենքերն անհրաժեշտ ծավալի չեն, ուստի իրենց պետք է ավելի շատ զենք ու զինամթերք տրամադրվի։
Հիշեցնենք՝ Ուկրաինայի նախագահը  5 ամիս առաջ էլ հայտարարել էր Ռուսաստանի նկատմամբ «հակահարձակողական գործողություններ» ձեռնարկելու մասին։

Зеленский объявил о планах наступления в 2023 и 2024 годах
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что Киев продолжит наступление в 2023 и 2024 годах несмотря на то, что сейчас украинское контрнаступление переживает трудности.
"У нас есть план, у нас есть конкретные города, конкретные направления, у нас есть цель, куда мы пойдем, в каком направлении будем вести наступление, - сказал Зеленский, выступая по видеосвязи на конференции, организованной агентством Reuters, которая транслировалась на YouTube.
По словам Зеленского "сейчас есть определенные трудности", хотя "некоторые люди" рассчитывали на быстрый успех украинского контрнаступления. При этом он заявил, что Украина не добилась успеха из-за того, что получила от Запада меньше вооружений, чем рассчитывала.
"Мы попробуем показать результат в этом году, - сказал Зеленский. - На будущий год у нас есть план, но я не могу поделиться его деталями".