Կարևոր է ապահովել հայ բնակչության անվտանգ վերադարձը իրենց տներ. Եվրախորհրդարանում ԼՂ հարցով համաժողով է անցկացվել
09/11/2023 10:19
Եվրախորհրդարանում տեղի է ունեցել «Արցախահայության իրավունքները եւ Եվրամիությունը» խորագրով համաժողովը, որը կազմակերպել եւ հյուրընկալել է կիպրացի պատգամավոր, սոցիալ-դեմոկրատական խմբակցության անդամ Կոստաս Մավրիդեսը՝ համագործակցելով ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի եւ «Եվրոպացիները հանուն Արցախի» հարթակի հետ։ Համաժողովին մասնակցում էին հայտնի միջազգային փորձագետներ, ԵԽ բոլոր քաղաքական խմբակցություններից պատգամավորներ։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ համաժողովը նվիրված էր 2020 թվականի պատերազմից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակին՝միջազգային եւ մարդու իրավունքների, ինչպես նաև միջնորդության մեջ ներգրավված միջազգային հիմնական դերակատարների արձագանքի տեսանկյունից։ Համաժողովի ընթացքում հատուկ ուշադրություն հրավիրվեց այդ ուղղությամբ ԵՄ դերակատարության, պարտավորությունների եւ հանձնառությունների վրա։
Համաժողովը հյուրընկալող Կոստաս Մավրիդեսը  բացման խոսքում նշեց, որ այս համաժողովի հիմնական նպատակն է ոչ միայն չմոռանալ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի  ռեժիմի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումները,  այլ նաեւ արդարադատություն հաստատելը։ «Հանցագործները պետք է պատժվեն մարդկության դեմ հանցագործություններ կատարելու համար՝ վերջնական նպատակ ունենալով կանխել դրանց կրկնությունն ապագայում։ Այդ իսկ պատճառով ես տարիներ շարունակ պաշտպանում եմ ԵՄ-ի կողմից Միջազգային քրեական դատարանի իրավասության ընդունումը երրորդ երկրների համար պարտադիր դարձնելու անհրաժեշտությունը: Նույնքան կարեւոր է ապահովել հայ բնակչության անվտանգ վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ եւ երաշխավորել նրանց իրավունքների հարգումն Ադրբեջանի կողմից։ Եվրախորհրդարանը միշտ եղել է հայերի կողքին, քանի որ մենք պաշտպանում ենք մարդու իրավունքների եւ միջազգային իրավունքի հարգանքը, և մենք ինտենսիվորեն կշարունակենք մեր ջանքերն այդ ուղղությամբ», - ասաց Մավրիդեսը։
Բելգիայում և ԵՄ-ում Հայաստանի դեսպան  Տիգրան Բալայանն իր ելույթում նշեց, որ համաժողովին ներկա է ոչ միայն ի պաշտոնե, այլ նաեւ որպես մեկը, ում ընտանիքը եւս ենթարկվել է էթնիկ զտման եւ լքել սեփական հայրենիքն այն ագրեսիայից հետո, որն իրականացրեց Ալիեւն աշխարհի եւ միջազգային հանրության աչքի առջեւ։ «2020 թվականից ի վեր Ադրբեջանի կառավարության ձեռնարկած յուրաքանչյուր քայլ լիովին համապատասխանում է ՄԱԿ-ի կողմից սահմանված վայրագության հանցագործությունների 14 գործոններին։ Մեր խնդիրն է օգտագործել բոլոր հնարավոր օրինական միջոցները մեր գործիքակազմում` էթնիկ զտումների և ռազմական ծանր հանցագործությունների համար Ալիեւի ռեժիմին պատասխանատվության ենթարկելու համար», - ասաց Բալայանը՝ հավելելով, որ Ալիեւի ռեժիմը պետք է վճարի ամեն ինչի գինը, պետք է սահմանվեն անհատական պատժամիջոցներ։ Դեսպանի խոսքով՝ եթե հանցագործությունները մնան անպատիժ, դրանք դատապարտված են նորից կրկնվելու։ Բալայանը վստահ է, որ Եվրախորհրդարանն իր իրավասությունների շրջանակում կարող է ռեժիմի առանցքային անդամների դեմ անհատական պատժամիջոցներ կիրառել, վստահ է դեսպանը։
ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանն իր ելույթում նշեց, որ Ե Եվրախորհրդարանը՝ որպես ժողովրդի կողմից ընտրված մարմին, պատվով է կատարում իր առաջադրանքը եւ բազմիցս դատապարտել է Ադրբեջանին եւ պահանջել ԵՄ գործադիր մարմիններից հստակ քայլեր ձեռնարկել եւ պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ։  «Չնայած սրան՝ ԵՄ գործադիր մարմինն ականջալուր չի եղել ու կամա թե ակամա սպասարկել է Ադրբեջանի շահը։  Բայց մենք շարունակելու ենք Եվրոպայում մոբիլիզացնել թե՛ քաղաքացիական հասարակությանը, թե՛ քաղաքական ուժերին, պահանջել ԵՄ գործադիր մարմիններից հաշվետու լինել իրենց վարած քաղաքականության համար թե՛քաղաքական թե՛ իրավական տեսանկունից։ Մարդու իրավունքներն աշխարհաքաղաքական շահերն առաջ տանելու գործիք չեն կարող լինել, եւ մենք շարունակելու ենք պայքարել սրա դեմ», - ասաց Կարապետյանը։
Համաժողովի գլխավոր բանախոսներից միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիզ Մորենո Օկամպոն իր ելույթում նշեց, որ ցեղասպանությունը միայն մասսակայան սպանությունը չէ, եւ այն, ինչ տեղի ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հետ, ցեղասպանության տեսակ է։ «Շրջափակել Լաչինի միջանցքը, նշանակում էր ստեղծել պայմաններ ժողովրդին վերացնելու համար»,- ասաց Մորենո  Օկամպոն եւ ընդգծեց, որ այսօր ԵԽ-ն կարող է խաղալ կարեւոր դեր եւ պատասխանատվության կանչել ԵՄ անդամ երկրներին, որպեսզի նրանք եւս քննեն ու գան եզրակացության՝ տեղի ունեցածը ցեղասպանություն է։
Համաժողովի բանախոս, Լեմկինի ինստիտուտի համահիմնադիր, իրավական հարցերով տնօրեն Իռեն Վիկտորիա Մասիմինոն իր ելույթում ուշադրություն հրավիրեց ԵՄ-ի կողմից հաճախ շահարկվող ինտեգրացման վրա։ «Ինչպե՞ս կարող են որոշ պետական պաշտոնյաներ խտրականության, խարանման, բանտերում հալածվողների, սպանությունների եւ խոշտանգումների ենթարկված մարդկանց խնդրել ինտեգրվել մի հասարակության, որը խտրականություն է դրսևորում, խարանում, հալածում է բանտերում, սպանում և խոշտանգում: Ինտեգրումը երբեք տարբերակ չի եղել: Ինտեգրումն առնվազն, միամիտ տարբերակ է»,- ասաց Մասիմինոն՝ նշելով, որ Լաչինի միջանցքի ցեղասպանական շրջափակման ընթացքում միջազգային հանրությունը հրաժարվեց պատշաճ կերպով անդրադառնալ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցին՝ կապված ինքնորոշման իրավունքների հետ։ Նրա խոսքով՝ կարող էր կիրառվել նաև «անջատում հանուն փրկության» սկզբունքը: Ըստ բանախոսի՝ հիմնախնդրին արդարացի լուծում տալու համար կարող էին դիվանագիտական գործողություններ ձեռնարկվել՝ ավելի քան երեք տասնամյակ տեւած ինքնավարության պահանջի հիմքով: «Այժմ Լեռնային Ղարաբաղի ողջ շրջանը մնացել է առանց բնիկ հայերի եւ որոշակի ու կոնկրետ ռիսկի տակ, որ հայկական ինքնության յուրաքանչյուր հետք միտումնավոր ընդմիշտ կվերացվի այդ հողում», - հավելեց Լեմկինի ինստիտուտի համահիմնադիրը։
Ըստ վերջինի՝ այսօր կա երեք կարեւոր կետ, որոնց մասին ԵՄ-ն պետք է խոսի։ Նախ ԵՄ-ն պետք է պահանջի անհապաղ ազատ արձակել Բաքվում ապօրինի  պահվող բոլոր հայերին։  Պետք է օգնի Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը գրանցել իրենց ունեցվածքն ու գույքը, որ ստիպված թողել են եւ անհապաղ ստեղծել անկախ փաստահավաք առաքելություն, որը կհավաքագրի կատարված բոլոր վայրագությունները։
Միջազգային  իրավապաշտպան Գառնիկ Քերքորյանն իր ելույթում շեշտադրեց, որ իրավական պարտականություն է հանցագործություններն իրենց անուններով կոչելը։ Ըստ բանախոսի՝ Էթնիկ զտումը գործընթացի մի մաս է, որը հանգեցնում է մարդկության դեմ հանցագործությունների, ցեղասպանության, ինչպես նաեւ պատերազմական հանցագործությունների։ Իրավապաշտպանի խոսքով՝ միջազգային հանրությունը, այդ թվում՝ ԵՄ-ն, չկարողացան պաշտպանել արցախահայության իրավունքները։ Այժմ նրանք պարտավոր են գործել այդ իրավունքների հրատապ վերականգնման ուղղությամբ։ Քերքորյանն ասում է՝ անցյալի մասին մտածելն անհրաժեշտ է հաշվետվողականության համար, քանի որ առանց արդարության չի կարող լինել խաղաղություն։ «Օրենքը պետք է գործիք լինի խաղաղության համար։ Ցեղասպանությունը, այլ զանգվածային հանցագործությունների կանխումը ձախողելու դեպքում պետք է գործարկվեն պատասխանատվության մեխանիզմներ՝ որոշելու անհատական և պետական պատասխանատվությունը: Պատասխանատվությունը չի կարող հանդես գալ որպես տարբերակ, այլ որպես վերականգնողական արդարադատության բացարձակ անհրաժեշտություն կամ անհրաժեշտ քայլ», - ասաց Քերքորյանը՝ շեշտելով, որ տարածքային ամբողջականությունն էլ չի կարող լիցենզիա լինել ոճրագործությունների եւ ցեղասպանության համար։
Համաժողովի ավարտին հարցուպատասխանի ժամանակ խոսքի իրավունք խնդրեցին ներկա եվրախորհրդարանականները, իրենց համերաշխությունն ու օգտակար լինելու պատրաստակամությունը հայտնեցին։
Մտքերի փոխանակում տեղի ունեցավ, որի հիմնական նպատակն էր հասկանալ, թե ինչպես ԵԽ-ն եւ պատգամավորները կարող են օգտակար լինել արցախահայությանը։  Հստակ էր մի բան՝  ներկաները գիտակցում են, որ վտանգված է նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունը, եւ անգործությունը կարող է հանգեցնել ծանր հետեւանքների։

Важно обеспечить безопасное возвращение армян в свои дома: в Европарламенте прошла конференция по вопросу Нагорного Карабаха
09/11/2023 10:33
В Европейском парламенте прошла конференция на тему “Права армян Арцаха и Евросоюз”, которую организовал и провел кипрский депутат, член социал-демократической фракции Костас Мавридес в сотрудничестве с европейским офисом АРФД “Ай Дат” и платформы “Европейцы за Арцах”. В конференции приняли участие известные международные эксперты, депутаты всех политических фракций Европарламента.
Как передает корреспондент "Арменпресс" в Брюсселе, конференция была посвящена сложившейся в Нагорном Карабахе после войны 2020 года ситуации с точки зрения международного права и прав человека, а также реакции основных вовлеченных в посредничество международных игроков. В ходе конференции особое внимание было обращено на роль и обязательства ЕС в этом направлении.
Принимающий конференцию Костас Мавридес в своей вступительной речи заявил, что главная цель этой конференции – не только не забыть этническую чистку, проводимую режимом президента Азербайджана Ильхама Алиева против армян Нагорного Карабаха, но и установить справедливость. “Преступники должны быть наказаны за совершение преступлений против человечности, а конечная цель - предотвратить их повторение в будущем. Именно поэтому я уже много лет выступаю за необходимость сделать признание ЕС юрисдикции Международного уголовного суда обязательным для третьих стран. Не менее важно обеспечить безопасное возвращение армянского населения в Нагорный Карабах и гарантировать уважение их прав со стороны Азербайджана. Европейский парламент всегда был на стороне армян, потому что мы защищаем уважение прав человека и международного права, и мы будем интенсивно продолжать наши усилия в этом направлении”, - сказал Мавридес.
Постоянный посол Армении при ЕС в Бельгии Тигран Балаян в своем выступлении заявил, что присутствует на конференции не только в своем официальном качестве, но и как человек, чья семья подверглась этнической чистке и покинула родину после осуществленной агрессии, осуществленной Алиевым на глазах мира и международного сообщества. “С 2020 года каждый шаг правительства Азербайджана полностью соответствует определенных ООН 14 факторам зверских преступлений. Наша задача - использовать все возможные законные средства из нашего арсенала, чтобы привлечь режим Алиева к ответственности за этнические чистки и серьезные военные преступления”, - сказал Балаян, добавив, что режим Алиева должен заплатить за все, должны быть введены индивидуальные санкции. По словам посла, если преступления останутся безнаказанными, они обречены на повторение. Балаян уверен, что Европарламент в рамках своих полномочий может применить индивидуальные санкции против ключевых членов режима.
В своем выступлении председатель европейского комитета “Ай Дата” Гаспар Карапетян заявил, что Европарламент как орган, избранный народом, с честью выполняет свою задачу, неоднократно осуждал Азербайджан и требовал от исполнительных органов ЕС предпринять четкие шаги и ввести санкции против Азербайджана. “Несмотря на это, исполнительный орган ЕС не прислушивался и вольно или невольно служил интересам Азербайджана. Но мы продолжим мобилизовать как гражданское общество, так и политические силы в Европе, требовать от исполнительных органов ЕС ответственности за свою политику как с политической, так и с юридической точки зрения. Права человека не могут быть инструментом продвижения геополитических интересов, и мы продолжим с этим бороться”, - заявил Карапетян.
Один из основных спикеров конференции, бывший главный прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо в своем выступлении отметил, что геноцид – это не просто массовое убийство, а то, что произошло с народом Нагорного Карабаха, – это разновидность геноцида. “Блокирование Лачинского коридора означало создание условий для истребления людей”, — сказал Морено Окампо и подчеркнул, что сегодня Европарламент может сыграть важную роль и призвать государства-члены ЕС к ответственности, чтобы они также провели расследование и пришли к выводу вывод, что произошедшее - это геноцид.
Спикер конференции, соучредитель Института Лемкина, директор по правовым вопросам Ирен Виктория Массимино в своем выступлении обратила внимание на интеграцию, которой часто эксплуатирует ЕС. “Как некоторые правительственные чиновники могут просить людей, которые подверглись дискриминации, стигматизации, преследованиям в тюрьмах, убийствам и пыткам, интегрироваться в общество, которое дискриминирует, стигматизирует, преследует в тюрьмах, убивает и пытает? Интеграция никогда не была вариантом. Интеграция – это, как минимум, наивный вариант”, – сказала Массимино, отметив, что во время геноцидальной блокады Лачинского коридора международное сообщество отказалось адекватно решить вопрос статуса Нагорного Карабаха в отношении права на самоопределение. По ее мнению, также мог быть применен принцип “разделения ради спасения”. По мнению спикера, можно было бы предпринять дипломатические действия для поиска справедливого решения проблемы, основанной на требовании автономии, которое длилось более трех десятилетий. “Теперь весь регион Нагорного Карабаха остался без коренных армян и под определенным и конкретным риском того, что каждый след армянской идентичности будет намеренно навсегда уничтожен на этой земле”, - добавила соучредитель Института Лемкина.
По ее мнению, сегодня есть три важных момента, о которых ЕС должен поговорить. Во-первых, ЕС должен потребовать немедленного освобождения всех армян, незаконно удерживаемых в Баку. Необходимо помочь армянам Нагорного Карабаха зарегистрировать свое имущество, которое они были вынуждены покинуть, и немедленно создать независимую миссию по установлению фактов, которая соберет все совершенные злодеяния.
Международный правозащитник Гарник Керкорян в своем выступлении подчеркнул, что называть преступления своими именами - это юридическая обязанность. По мнению спикера, этническая чистка является частью процесса, который приводит к преступлениям против человечности, геноциду, а также военным преступлениям. По мнению правозащитника, международное сообщество, в том числе ЕС, не смогло защитить права арцахских армян. Теперь они обязаны действовать в направлении срочного восстановления этих прав. Керкорян говорит, что размышления о прошлом необходимы для ответственности, поскольку без справедливости не может быть мира. “Закон должен быть инструментом мира. В случае неспособности предотвратить геноцид и другие массовые преступления необходимо создать механизмы ответственности для определения индивидуальной и государственной ответственности. Ответственность является не вариантом, а абсолютной необходимостью или необходимым шагом для восстановительного правосудия”, - заявил Керкорян, подчеркнув, что территориальная целостность не может быть лицензией на преступления и геноцид.
По итогам конференции, в ходе сессии вопросов и ответов, присутствующие депутаты Европарламента попросили право слова, выразили солидарность и готовность быть полезными.
Состоялся обмен идеями, основной целью которого было понять, чем Европарламент и депутаты могут быть полезны армянам Арцаха. Было ясно одно: присутствующие осознают, что Республика Армения также находится в опасности, и бездействие может привести к серьезным последствиям.