Պիտի կանխենք արցախցիների արտագաղթը, եթե ոչ, ևս մեկ պարտություն կունենանք․ Արցախի թեմի առաջնորդ (Տեսանյութ)
09/11/2023 18:39
Մեր ինքնությունը հո անձնագրով չէ, մեր ինքնությունը դրոշմված է Հայկով, Նոյով, Լուսավորչով, սրբազան հերոսներով, որոնց հոգևոր ձեռքը մենք միշտ պետք է ամուր բռնենք և մեր սրտում զգանք այդ ջերմությունը։ Մենք տարբեր անձնագրեր ենք ունեցել, դրանք կփոխվեն, մեր ինքնությունը՝ ոչ։ Հոգևոր ներուժը, որ ժառանգել ենք, որևէ պատերազմով չեն կարող մեզնից խլել։ Քաղաքականություն կփոխվի, անձնագիր կփոխվի, բայց մենք պետք է ապրենք մեր հայրենիքում, մեր սեփական հողի վրա և վճռականորեն պետք է կարողանանք կատարել այն առաքելությունը, որ ուխտել ենք Աստծո հետ,- «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը։
«Անշուշտ, հատկապես այս օրերին Արցախում, Ստեփանակերտում կատարվողը՝ այդ թվում զորահանդեսները,  կարող են հուսահատության հասցնել մարդկանց, կասկածներ հարուցել վերադարձի հնարավորության հարցում, բայց պետք է գիտակցել, որ դրանք երկրորդական հարցեր են, կարևորը՝ մենք նորից մեզ ճանաչենք, պատրաստակամ լինենք միաբանվելու։ Ազգը քանի՞ անգամ պետք է ցեղասպանվի, որ մտածի պաշտպանվելու մասին, քանի՞ պատերազմով պիտի անցնի, որ մտածի ապաստարաններ կառուցելու մասին։ Մենք նախ մեր սխալները պիտի ընդունենք, ապա պարարտ միջավայր ստեղծենք՝ վերադարձի սերմերը գցելու։ Մենք այսօրվանից պիտի սկսենք մտածել այդ մասին, դեռ ուշացրել ենք, վերջին մարդը, որ Հակարիով անցել է, պետք է այդ պահից մտածեր Արցախ վերադառնալու մասին։ Անցնել սովորական կյանքի, մտածել միայն սեփական բարօրության մասին, սխալ է»։
Վրթանես Եպիսկոպոս Աբրահամյանի գնահատմամբ՝ մայր Հայաստանում ամեն ինչ պիտի անեն, որ արցախցիները հիմնավոր, համախբմված ապրեն, չմտածեն արտագաղթելու մասին։ «ժողովուրդը զգայուն է, եթե տեսնի, որ իր մասին մտածում են, ջանքեր գործադրում, հեռանալու մասին չի էլ մտածի, ճիշտ հակառակը՝ կլծվի մայր հայրենիքին նվիրական առաքելությամբ ծառայելու գործին։ Քաղաքականություն մշակողների, բոլորիս նպատակը պետք է լինի կանխել արցախցիների արտագաղթը, դա կրկնակի պարտություն կլինի»։

Глава Арцахской епархии: Мы должны предотвратить эмиграцию арцахцев, иначе нас ждет очередное поражение (Видео)
09/11/2023 19:59
Наша личность не паспортом же должна быть подтверждена, наша личность запечатлена Айком, Ноем, Лусаворичем, святыми героями, чью духовную руку мы должны всегда крепко держать и чувствовать это тепло в своих сердцах. Паспорта у нас были разные, они поменяются, а личность – нет. Духовный потенциал, который мы унаследовали, не сможет отнять у нас никакая война. Поменяется политика, поменяются паспорта, но мы должны жить на своей родине, на своей земле, и мы должны суметь выполнить ту миссию, которую обещали Богу»,- в программе "Есть вопросы" заявил предводитель Арцахской епархии епископ Вртанес Абрамян.
"Конечно, особенно в эти дни то, что происходит в Арцахе, Степанакерте, в том числе военные парады, может привести людей в отчаяние, вызвать сомнения в возможности возвращения, но мы должны осознавать, что это второстепенные вопросы, главное, чтобы мы снова познали себя, были готовы объединиться. Сколько раз нация должна подвергнуться геноциду, прежде чем она задумается как защитить себя, сколько войн ей придется пережить, прежде чем она задумается о строительстве убежищ? Мы должны сначала признать свои ошибки, а затем создать благодатную среду для посева семян возвращения. Нам следует начать думать об этом с сегодняшнего дня, даже опаздали, последний человек, прошедший через Хакари, должен был с того же момента задуматься о возвращении в Арцах. Неправильно возвращаться к нормальной жизни, думать только о собственном благополучии».
По мнению епископа Вртанеса Абрамяна, в матери-Армении должно быть сделано все, чтобы арцахцы жили в согласии и не думали об эмиграции. «Люди чувствительные, если видят, что о них думают, прилагают усилия, они даже не подумают об отъезде, наоборот, с преданной миссией посвятят себя служению Родине. Целью политиков, всех нас, должно быть предотвращение эмиграции арцахцев, это будет двойным поражением».