Բոլոր բուհերը պետք է տեղափոխվեն Ակադեմիական քաղաք. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանում կան բարձրագույն կրթության դիպլոմներով մարդիկ, ովքեր չեն կարողանում աշխատանք գտնել, կառավարության նիստում այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Սա պրոբլեմ է և՛ անհատի, և՛ հասարակության, և՛ պետության համար, պետության համար խնդիր է, որովհետև տնտեսության զարգացման ամբողջ ներուժը պատշաճ կերպով չի լինում օգտագործել, մարդկանց  համար խնդիր է, որովհետև իրենց օբյեկտիվ պոտենցիալը չեն կարողանում իրականացնել»,- նշեց նա։
Փաշինյանն ասաց, թե խնդիր են դրել, որ Հայաստանում բարձրագույն կրթության որակն էականորեն փոխվի։
«Մենք պետք է Հայաստանում ունենանք պետության կողմից ֆինանսավորվող մինչև ութ բուհ ու բոլոր բուհերը պետք է տեղափոխվեն Ակադեմիական քաղաք», - նշեց նա։
Կառավարությունը մտածում է, որ մարզերում պետք է էականորեն զարգացնել քոլեջների ցանցը, որ կրթության հասանելիության առումով պրոբլեմներ չլինեն։
Հիշեցնենք` Ակադեմիական քաղաքի ֆիզիկական տեղադիրքի համար նախատեսվում են երկու տեղամասեր`Երևան քաղաքի 17-րդ թաղամասին հարող տարածքը, որի գերակշռող մասը պետական կամ համայնքային սեփականություն է և Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիայի տարածքը:
Ակադեմիական քաղաքի տարածքները նախատեսվելու են այն տրամաբանությամբ, որ հնարավորություն ունենան ֆիզիկապես տեղակայելու մինչև 16 բուհ՝ օրենքով նախատեսված մինչև 8 պետական խոշորացված բուհեր և մինչև 8 մասնավոր կամ միջազգային բուհեր։

Никол Пашинян: Все вузы должны быть переведены в Академгородок
В Армении есть люди с высшим образованием, которые не могут найти работу, об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства.
«Это проблема личности, общества и государства. Это проблема государства, потому что весь потенциал экономики не используется должным образом. Это проблема людей, потому что они не могут реализовать свой объективный потенциал", - сказал он.
Пашинян сообщил, что они поставили задачу существенно изменить качество высшего образования в Армении.
«В Армении должно быть до восьми финансируемых государством университетов, и все вузы должны быть переведены в Академгородок", - сказал он.
Правительство считает, что сеть колледжей должна быть существенно развита в регионах, чтобы не было проблем с доступом к образованию.
Напомним, что для размещения Академгородка запланированы две локации: территория, прилегающая к 17-му кварталу города Еревана, преобладающая часть которой является государственной или общинной собственностью, и территория киностудии "Айфильм" имени Амо Бекназаряна.