Հայաստանը պատրաստ է գալ Բրյուսել, հասնել վերջնակետի ու կնքել խաղաղության պայմանագիրը. Արմեն Գրիգորյան
10/11/2023 15:50
Հայաստանը պատրաստ է Բրյուսելում եռակողմ հանդիպմանը, այս մասին հայտարարել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Կար պլանավորված հանդիպում առաջնորդների մակարդակով, որը պետք է տեղի ունենար հոկտեմբերի վերջին, Հայատանը  պատրաստակամություն էր հայտնել գալ այդ հանդիպմանը, բայց, ցավոք, հանդիպումը տեղի չի ունեցել։ Մենք հույս ունենք, որ մոտ  ապագայում դա հնարավոր կլինի», - ասել է նա։
Գրիգորյանն ընդգծել է՝ Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության։
«Մենք մանդատ ենք ստացել խաղաղության հաստատաման համար։ Մենք այս պահին ուզում ենք, որ հստակեցվի Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանը, հրապարակային հաստատվի 29 հազար 800 քառակուսի կիլոմետր ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, ապաշրջափակումը տեղի ունենա չորս սկզբունքների հիման վրա։ Սրանք կարևոր սկզբունքներ են, որոնց շուրջ մենք պատրաստ ենք բանակցություններն ավարտին հասցնել, ինչպես նաև լուծել հումանիտար բոլոր այն խնդիրները, որոնք կան։ Կարևոր հարցերից մեկը գերիների վերադարձն է ու խաղաղության հաստատումը։
Հայաստանը պատրաստ է այս օրակարգով շարունակել բանակցությունները, գալ Բրյուսել, հասնել վերջնակետի ու կնքել խաղաղության պայմանագիրը», - ընդգծել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։

Армен Григорян:  Армения готова в Брюсселе подписать мирный договор
Армения готова к трехсторонней встрече в Брюсселе, об этом сообщил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
"Была планирована встреча на уровне глав государств, которая должна была состояться в конце октября, Армения выразила готовность приехать на эту встречу, но, к сожалению, встреча не состоялась. Надеемся, что это станет возможным в ближайшем будущем", - сказал он.
Григорян подчеркнул, что Армения готова к миру.
«Мы получили мандат на заключение мирного договора. В данный момент мы хотим, чтобы граница между Арменией и Азербайджаном была уточнена, территориальная целостность 29 тысяч 800 квадратных километров Армении была публично подтверждена, а разблокирование произошло на основе четырех принципов. Это важные принципы, на которых мы готовы завершить переговоры, а также решить все существующие гуманитарные проблемы. Одним из важных вопросов является возвращение пленных и установление мира.
Армения готова продолжить переговоры по этой повестке, приехать в Брюссель, достичь конечной точки и подписать мирный договор", - подчеркнул секретарь Совбеза Армении.