Վերին Լարսի անցակետի թողունակությունը կկրճատվի, բայց անցակետը չի փակվի․ Մաքսային կցորդ
Վերին Լարսի անցակետի տարածքում նախատեսվում են ասֆալտապատման աշխատանքներ, արդյունքում  կկրճատվի Վերին Լարսի անցակետի թողունակությունը, News.am-ին ասել է Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանատան մաքսային կցորդ Վահան Հակոբյանը
«Աշխատանքները կիրականացվեն առանձին երթուղիների վրա, իսկ մյուսները կշարունակեն աշխատել բնականոն հունով, և երթևեկությունը կուղղվի դեպի այդ գործող գոտիներ։
Հետո, երբ մի հատվածի ճանապարհային աշխատանքներն ավարտվեն ու այդ հատվածը բացվի, մյուս հատվածներում կսկսվեն ասֆալտապատման աշխատանքները։ Այսպիսով, անցակետի թողունակությունը կկրճատվի, բայց անցակետը չի փակվի ։
Մարդատար և բեռնատար մեքենաները սպասարկվում են տարբեր գոտիներով. Ռուսաստան մուտք գործելիս 12 գիծ նախատեսված է մարդատար ավտոմեքենաների համար, ևս 7-ը՝ բեռնատարների համար»,- նշել է Հակոբյանը։
Նա պարզաբանել է, որ ընդհանուր առմամբ, միշտ առավելություն է տրվում այն ​​բեռնատարներին, որոնք արագ փչացող ապրանքներ են տեղափոխում, և այդ առավելությունն արդեն տրվում է վրացական կողմից, նման տրանսպորտային միջոցների անցումն ավելի վաղ է թույլատրվում։
Վահան Հակոբյանը տեղեկացրել է, որ Վերին Լարսի անցակետում որոշակի կուտակումներ կան այն պատճառով, որ մի քանի օր առաջ ռուսական կողմում երկու ռենտգեն սարք է խափանվել։
«Սարքերից մեկն արդեն վերանորոգված է, իսկ մյուսը վերանորոգման փուլում է։ Ինչ վերաբերում է ասֆալտապատման աշխատանքների արդյունքում առաջացած կուտակումներին, ապա դեռ վաղ է խոսել, թե արդյոք կուտակումներ կլինեն և, եթե այո, ապա՝ ինչ մասշտաբների: Այդ մասին հնարավոր կլինի դատել մի քանի օրից»,- ասել է մաքսային կցորդը։
Նա հայտնել է, որ մոտ 500 բեռնատարներ դուրս են եկել Հայաստանի տարածքից և դեռ գրանցում չեն անցել Ռուսաստանում։
«Այսինքն՝ այդ մեքենաների մի մասը ճանապարհին է և դեռ չի հասել «Վերին Լարս» անցակետ, իսկ մյուս մասը ռուսական անցակետում՝ գրանցման փուլում է։ Կախված գրանցման արագությունից՝ թիվը կարող է փոխվել»,- հավելել է Հակոբյանը։

Таможенный атташе: Пропускная способность КПП «Верхний Ларс» сократится, но КПП не закроется
Планируется проведение работ по асфальтированию территории пункта пропуска. В результате этого пропускная способность КПП «Верхний Ларс» сократится. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am таможенный атташе посольства Армении в России на КПП «Верхний Ларс» Ваан Акопян.
«Работы будут проводиться на определенных полосах, а остальные продолжат функционировать в обычном режиме, а поток будет перенаправлен на эти действующие полосы.
Затем, когда дорожные работы на одном участке завершатся и этот участок откроется, работы по асфальтированию начнутся уже на других участках. Таким образом, снизится пропускная способность пункта пропуска, но КПП закрываться не будет.
Легковые пассажирские автомобили и грузовые машины обслуживаются по разным полосам: при въезде в Россию 12 полос предусмотрены для пассажирских автомобилей, еще 7 – для грузовиков», – отметил Акопян.
Он пояснил, что в  целом преимущество всегда дается тем грузовым автомобиля, которые перевозят скоропортящиеся товары, и это преимущество дается уже с грузинской стороны, такие машины пропускаются раньше.
Ваан Акопян сообщил, что определенные скопления у КПП «Верхний Ларс» есть в связи с тем, что несколько дней назад с российской стороны вышли из строя два рентген-аппарата.
«Один из аппаратов уже починили, а другой находится в ремонте. Что касается скопления в результате работ по асфальтированию, то пока рано говорить, образуется ли скопление, и если да, то в каких масштабах. Об этом можно будет судить через несколько дней», – подчеркнул таможенный атташе.
Он сообщил, что около 500 грузовых машин выехали с территории Армении и еще не прошли оформление в России.
«То есть часть из этих машин находится в пути и еще не доехали до КПП «Верхний Ларс», а другая часть находится на этапе оформления на российском КПП. В зависимости от скорости оформления цифра может меняться», – добавил Акопян.